Μία ακόμη νίκη για τον Ολυμπιακό στο χάντμπολ, με την ομάδα να επικρατεί με μεγάλη άνεση επί του Ζαφειράκη Νάουσας.

Νικηφόρα συνέχισε τις υποχρεώσεις της στο πρωτάθλημα, η ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού/Ομίλου Ξυνή. Ο Θρύλος επικράτησε με 34-19 του Ζαφειράκη Νάουσας. Στο κλειστό γυμναστήριο της Ηλιούπολης. Για την 4η αγωνιστική της Handball Premier και έκανε το «τρία στα τρία».

Μετά την άνετη εντός έδρας επικράτηση (32-14) κόντρα στον ΓΑΣ Κιλκίς, για τη 2η «στροφή». Οι «ερυθρόλευκοι» νίκησαν και την ομάδα της Νάουσας στην Ηλιούπολη. Και πανηγύρισαν την τρίτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, δείχνοντας έτοιμοι για την ευρωπαϊκή τους πρεμιέρα.

Βόλεϊ γυναικών: Εδώ θα δείτε τον τελικό Ολυμπιακός- Παναθηναϊκός

Το Σάββατο (14/10) στις 19:30, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού. Θα ξεκινήσει το φετινό ευρωπαϊκό της ταξίδι, αφού θα αντιμετωπίσει την δευτεραθλήτρια. Και κάτοχο του Κυπέλλου Ιταλίας, Ρέιμοντ Σάσαρι, στη Σαρδηνία, για τον δεύτερο γύρο του EHF European Cup.

Το ματς

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς και με γκολ του Μιχαηλίδη. Στο 2:51, προηγήθηκε με 3-0, με τον Σλίσκοβιτς να «γράφει» το 5-2, στο 7:35.

Ο Ζαφειράκης μείωσε σε 5-4 και 6-5, όμως ο Μοντόρο έδωσε «αέρα» τεσσάρων τερμάτων (10-6) στον Θρύλο, σκοράροντας στο 17ο λεπτό, ενώ στο 21:50, ο Σλίσκοβιτς έκανε το 11-8. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 14-12, με τον Παπαβασίλη να διαμορφώνει, σε «νεκρό» χρόνο (29:59) το 15-12 του ημιχρόνου.

Με +5 (17-12) ξέφυγαν οι «ερυθρόλευκοι», στο ξεκίνημα (33:20) του δεύτερου ημιχρόνου, με σκόρερ τον Δομπρή, με τον Τζηρά να «βρίσκει» δίχτυα, με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι, για το 18-12, στο 36ο λεπτό.

Με τη συμπλήρωση 39 λεπτών στο ματς, ο Σλαβούλιτσα ανέβασε τη διαφορά στο +7 (20-13), με τον Καραμπουρνιώτη να σκοράρει εντυπωσιακά στην κόντρα, για το 22-14, στο 41:50.

Γκολ του Τζηρά και +9 (23-14) ο Ολυμπιακός, στο 43ο λεπτό, με τον Τζίμπουλα να «χτυπάει» στην κόντρα, για το +10 (26-16), στο 47:01. Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο 57ο λεπτό, έφτασαν στο +14 (32-18), με τον Κάβτσιτς, ενώ ο Τζίμπουλας διαμόρφωσε το τελικό 34-19, στο 59:10.

Τα πεντάλεπτα: 4-1, 6-4, 8-5, 10-7, 13-10, 15-12 (ημχ.), 17-12, 20-14, 24-16, 27-17, 30-18, 34-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Νίκος Γραμματικός): Κοτανίδης, Τζηράς 6, Καραμπουρνιώτης 4, Παπαβασίλης 4, Βίντα 3, Τζίμπουλας 3, Παπαντωνόπουλος, Κανδύλας, Σλίσκοβιτς 3, Δομπρής 2, Πασσιάς 1, Μοντόρο 1, Σλαβούλιτσα 1, Κάβτιτς 3, Μιχαηλίδης 2, Σάββας 1

Ζαφειράκης Νάουσας (Δεληγιάννης): Μπόλας 1, Τσαγκέρας, Θεοδωρόπουλος 6, Μπουμπουλέντρας, Μπάρμπας, Μισαηλίδης 4, Ρότζιος, Μπιλιούρης, Αθανασιάδης 6, Αποστολίδης 2, Σαράφης, Δεληγιάννης, Βαφείδης, Τσάτσας, Φερλαχίδης, Λόλας

Δίλεπτα: 1-2, Πέναλτι: 3/3-3/3