Ιδανικό ξεκίνημα στο πρωτάθλημα Κ19 για τον Ολυμπιακό που επιβλήθηκε 2-1 του Αστέρα Τρίπολης στο Ρέντη.

Παρόλο που η εμφάνιση των παικτών του Αντώνη Νικοπολίδη δεν άφηνε περιθώρια αμφισβήτησης για το ποια ομάδα ήταν ανώτερη, ο Ολυμπιακός χρειάστηκε ένα εκπληκτικό γκολ του Νικόλη λίγο πριν το φινάλε για να πανηγυρίσει το τρίποντο στο ματς της 2ης αγωνιστικής.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν αποφασισμένοι στο παιχνίδι και στο 16ο λεπτό, προηγήθηκαν μετά από όμορφη ομαδική προσπάθεια. Ο Νικόλης έβγαλε ωραία την μπάλα από την άμυνα, ο Σουρλής πάσαρε υπέροχα στον Φρέρη που από δεξιά τελείωσε υποδειγματικά τη φάση για το 1-0!

Οι νέοι του Θρύλου τρέλαναν και τον άγγλο εκφωνητή!

Η υπεροχή ήταν δεδομένη για τον Ολυμπιακό στο πρώτο μισό, με τους Μαρτίνη (φάουλ) και Σταμούλη (κεφαλιά) να χάνουν ευκαιρίες για να διευρύνουν το σκορ. Μία και μοναδική τελική κατέγραψε στο ίδιο διάστημα ο Αστέρας, με τον Μιχόπουλο να αστοχεί στο τετ α τετ του 38’.

Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο β’ ημίχρονο, με τον Σουρλή σε δύο περιπτώσεις να μην μπορεί να νικήσει τον αντίπαλο τερματοφύλακα από τη δεξιά πλευρά. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να ισοφαρίσουν στο 70ο λεπτό από αμφισβητούμενο πέναλτι που κέρδισε ο Θεοδωρίδης, στέλνοντας ο ίδιος στη συνέχεια την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Ολυμπιακός δεν πτοήθηκε και ανεβάζοντας ξανά στροφές βγήκε μπροστά αναζητώντας το νικητήριο τέρμα. Ο Μαρτίνης απείλησε στο 78’ ωστόσο η φάση που έμελλε να κρίνει τον αγώνα ήρθε στο 88ο λεπτό. Ο Νικόλης ξεκίνησε από το κέντρο του γηπέδου, πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και με δυνατό σουτ έδωσε το έναυσμα για πανηγυρισμούς γράφοντας το 2-1!

Οι Πειραιώτες μπήκαν με αυτόν τον τρόπο με το «δεξί» στο νέο πρωτάθλημα, κάνοντας δικό τους το πρώτο τρίποντο της σεζόν.

Ολυμπιακός (Νικοπολίδης): Παπαδούδης, Μαρτίνης, Νικόλης, Γκοτζαμανίδης, Φρέρης, Ντόι, Μαυρουδής, Κίτσος (67’ Αρσενίδης), Σπυριδάκης (57’ Τσέλιος), Σουρλής, Σταμούλης (77’ Κασέμι).