Οι «λύκοι» ηττήθηκαν με 2-0 από την Τσέλσι για την τελευταία αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ και πλέον περιμένουν το ματς με τον Ολυμπιακό

Με σκορ 2-0 ηττήθηκε από την Τσέλσι η Γουλβς, στο «Στάμφορντ Μπριτζ», για την τελευταία αγωνιστική της Πρέμιερ Λιγκ. Με την ήττα αυτή οι «λύκοι» έχασαν την έκτη θέση που οδηγούσε στο UEFA Europa League της νέας σεζόν, όμως έχουν ακόμη μία ελπίδα να παίξουν στην Ευρώπη του χρόνου. Πιο συγκεριμένα, αυτό θα συμβεί μόνο αν η Τσέλσι κατακτήσει το Κύπελλο Αγγλίας κόντρα στην Άρσεναλ, το Σάββατο (01/08).

Όσον αφορά την αναμέτρηση, η ομάδα του Λονδίνου έπιασε στον ύπνο την Γουλβς με δύο γκολ στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου. Αρχικά, στο 45+2′, ο Μέισον Μάοουντ άνοιξε το σκορ με ωραία εκτέλεση φάουλ, ενώ δύο λεπτά μετά, ο Ζιρού «έγραψε» το τελικό 2-0. Η ομάδα του Νούνο Εσπιρίτο Σάντο δεν βρέθηκε στην καλύτερη κατάσταση, είχε κάποιες καλές στιγμές για να μειώσει σε 2-1, αλλά δεν μπόρεσε, τερματίζοντας έτσι στην έβδομη θέση του αγγλικού πρωταθλήματος.

Πλέον, η Γουλβς θα συγκεντρωθεί μονάχα στην αναμέτρηση (06/08) με τον Ολυμπιακό, στο «Μολινό», για τον αγώνα ρεβάνς των «16» του UEFA Europa League.

Τσέλσι (Φρανκ Λάμπαρντ): Καμπαγιέρο, Ρούντιγκερ, Ζουμά, Αθπιλικουέτα, Αλόνσο, Κόβατσιτς (85′ Λόφτους Τσικ), Ζορζίνιο (88′ Μπάρκλεϊ), Τζέιμς, Πούλισιτς (78′ Χάντσον – Οντόι), Ζιρού (78′ Έιμπραχαμ), Μάουντ (85′ Πέδρο).

Γουλβς (Νούνο Εσπιρίτο Σάντο): Ρούι Πατρίσιο, Μπολί, Κοάντι, Σάις, Ντόχερτι (59′ Ποντένσε), Ντεντόνκερ, Νέβες (59′ Μουτίνιο), Χόνι (59′ Βινάγκρ), Νέτο (46′ Τραορέ), Χιμένες, Ζότα (84′ Ζορντάο).