Τα κορίτσια του Θρύλου το πάλεψαν, αλλά ηττήθηκαν με 85-69 από την Σοπρόν...

Την ήττα με 85-69 γνώρισε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία δεν τα κατάφερε κόντρα στην Σοπρόν, στην Ουγγαρία, για τη 2η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανταγωνιστικές στο πρώτο ημίχρονο, το πάλεψαν κόντρα στην περσινή φιναλίστ, ωστόσο στην επανάληψη του ματς ξέμειναν από δυνάμεις και δεν κατάφεραν να φτάσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα. Έτσι, οι νταμπλούχες Ελλάδας έμειναν χωρίς βαθμό στη διοργάνωση, μετά και την ήττα της πρεμιέρας κόντρα στη Φενέρ, στη Χαλκίδα, εστιάζοντας, πλέον, στα επόμενα παιχνίδια.

Οι «ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν δυνατά στο ματς, κάτι που αποδεικνύεται ότι προηγήθηκαν με 15-11. Ωστόσο, η ουγγρική ομάδα επέστρεψε άμεσα και με καλάθι της Ντουπρί προηγήθηκε με 16-15, τρέχοντας ένα σερί 5-0. Ο Θρύλος, όμως, συνέχισε να αγωνίζεται σε υψηλούς ρυθμούς, παίρνοντας το προβάδισμα με 25-21, έχοντας σε καλή μέρα την Τόμας. Στη συνέχεια, πάντως, οι γηπεδούχες εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της ομάδας του Παντελάκη και με ένα επιμέρους σκορ 8-0, πήγαν στο δεύτερο δεκάλεπτο με το υπέρ τους 29-25.

Ποντένσε: «Είμαι ανυπόμονος για το παιχνίδι – Να νικήσουμε και αύριο»

Μπορεί η ομάδα του Πειραιά να βρέθηκε πίσω με 6 πόντους, ωστόσο με πέντε σερί πόντους της Σπυριδοπούλου, μείωσε στον πόντο (31-30). Μάλιστα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 31-32 χάρη σε δίποντο της Παυλοπούλου, με την Σοπρόν, όμως, να ανεβάζει την απόδοσή της, ξεφεύγοντας αρχικά με 37-32. Ο Ολυμπιακός, λοιπόν, σε εκείνο το διάστημα φάνηκε να χάνει τη συγκέντρωσή του, με την ομάδα της Ουγγαρίας να προηγείται με 44-34 και το σκορ του ημιχρόνου να κλείνει στο 51-39.

Στο δεύτερο ημίχρονο, οι νταμπλούχες Ελλάδας το… πάλεψαν μέχρι και την 3η περίοδο, μειώνοντας, μάλιστα, στους 9 πόντους (68-59). Στη συνέχεια, η περσινή φιναλίστ της διοργάνωσης αύξησε τη διαφορά και πήρε, τελικά, τη νίκη με 85-69. Με τον Θρύλο να σκέφτεται, πλέον, το παιχνίδι της επόμενης αγωνιστικής στην Α1 Γυναικών με τον Ηρακλή.

Τα δεκάλεπτα: 29-25, 51-39, 68-59, 85-69

Sopron (Ινίγκεθ): Φεγκιβερνέκι 5, Σαλβαντόρεζ 12, Κρβέντακιτς 11, Χατάρ 9, Ζάουι 4, Τέρνερ 19, Ντουπρί 14, Ντουμπέι 11

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 13, Μάζιτς 6, Σταμάτη 4 (1/3 τρ),Αυτζή, Σπυριδοπούλου 10 (1/4  τρ. 4 ριμπ), Παυλοπούλου 9 (1/2 τρ.), Νικολοπούλου 5 , Σωτηρίου 8, Λίτση, Τζόνσον 14 (6/10 δίπ., 9 ριμπ.), Κοσμά