Η ομάδα μας δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη απέναντι στην Αναντολού Εφές, αφού ηττήθηκε με 70-78.

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να πάρει την νίκη απέναντι στην Αναντολού Εφές στην πρεμιέρα του «Gomelsky Cup», αφού ηττήθηκε από την τουρκική ομάδα με 70-78, παρότι έδειξε βελτίωση στο δεύτερο ημίχρονο. Οι Τούρκοι μπήκαν καλύτερα από την ομάδα του Ντέιβιντ Μπλατ στην αναμέτρηση και κατάφεραν να πάρουν ένα πολύ καλό προβάδισμα στο πρώτο δεκάλεπτο (15-21).

Οι Πειραιώτες συνέχισαν να μην έχουν καθαρό μυαλό και στην δεύτερη περίοδο και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η διαφορά να εκτοξευθεί στο ημίχρονο (28-51). Στην τρίτη περίοδο οι «ερυθρόλευκοι» έδειξαν σημάδια βελτίωσης στο παιχνίδι τους και κατάφεραν να ρίξουν τη διαφορά (47-63).

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ανέβασαν, μάλιστα, κι άλλο το ρυθμό τους, όμως δεν κατάφεραν τελικά να «γυρίσουν» το παιχνίδι και τελικά γνώρισαν την ήττα με 70-78. Επόμενος αντίπαλος του Ολυμπιακού (30/9, 16:00) θα είναι ο ηττημένος του αγώνα ΤΣΣΚΑ Μόσχας-Ούνικς Καζάν. Τα δεκάλεπτα: 15-21, 28-51, 47-63, 70-78.

Εφές (Αταμάν): Λάρκιν 2 (1/7 σου, 5ρ., 7ασ., 3λ.), Μπομπουά 14 (4/4δ., 2/5τρ., 3ρ., 5ασ.), Μπαλμπάι, Μπιρσέν 2, Μότουμ, Σανλί 2, Μοερμάν 15 (3/5τρ., 9ρ.), Πλάις 11 (4ρ.), Μίτσιτς 6 (3λ.), Άντερσον 7 (1/1τρ, 4ρ.), Ντάνστον 10 (5/8δ.), Σίμον 9 (0/3τρ., 3ρ.)

Ολυμπιακός (Μπλατ): Ουίλιαμς Γκος 4 (2/8 σουτ, 3ασ., 6λ.), Τολιόπουλος, Τουπάν 3 (1/5 σουτ), Τίμα 10 (2/5τρ., 4ρ., 3ασ.), Μιλουτίνοφ 13 (5/7δ., 3/6β., 8ρ.), Στρέλνιεκς 12 (1/7τρ.), Βεζένκοβ 12 (4/4δ., 1/6τρ., 7ρ., 4ασ.), Πρίντεζης (0/6δ., 3ρ., 3λ.), Μάντζαρης 2 (0/4 σουτ, 2ρ., 2ασ.), Μπόγρης 1, ΛεΝτέι 13 (3/7δ., 1/1τρ., 6ρ.)