Εκτός ακαπούλκο έμεινε ο Στέφανος Τσιτσιπάς μετά την ήττα από τον Άλεξ Ντε Μινόρ με 2-1 σετ

Δεν κατάφερε να συνεχίσει στο Ακαπούλκο ο Στέφανος, ο οποίος γνώρισε την ήττα από τον Άλεξ Ντε Μινόρ με 2-1, στο πλαίσιο των προημιτελικών, και έτσι έμεινε εκτός τετράδας του τουρνουά.

Ο Έλληνας πρωταθλητής, μπήκε εξαιρετικά στο παιχνίδι και έκανε ό,τι ήθελε τον αντίπαλό του, όμως δεν είχε ανάλογη συνέχεια και δεν κατάφερε να συνεχίσει την καλή του  απόδοση, για να φτάσει στο θετικό αποτέλεσμα.

Η Ferrari αλλάζει ονομασία – ιστορική συνεργασία με HP!

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον καλύτερο τρόπο για τον Στέφανο που ήταν καταιγιστικός, χωρίς να αφήνει περιθώρια στον Γάλλο να επιβάλει το παιχνίδι του. Έτσι το 6-1 ήρθε απόλυτα φυσικά για τον 25χρονο.

Στο δεύτερο σετ όμως ο Ντε Μινόρ αντέδρασε και έδειξε τις δυνατότητές του καταφέρνοντας έτσι να φέρει το παιχνίδι σε ισορροπία κάνοντας το 1-1 με το 6-3. Η συνέχεια ήταν ανάλογη με τον Γάλλο να είναι εκείνος που είχε το προβάδισμα, το οποίο και μετέτρεψε στο 6-3 για να κάνει το 2-1 και να πάρει τη νίκη-πρόκριση.