Ήττα για τις «ερυθρόλευκες» στο δεύτερο τελικό του πρωταθλήματος της Α1 πόλο γυναικών καθώς ηττήθηκαν από την Βουλιαγμένη με 4-3. Το ρεπορτάζ από την Κλεοπάτρα Χριστοδούλου...

Τα κορίτσια του Θρύλου δεν τα κατάφεραν απόψε στον λαιμό κόντρα στην Βουλιαγμένη. Οι «ερυθρόλευκες» είχαν νευρικότητα στις επιθέσεις τους, ενώ είχαν πολλές χαμένες ευκαιρίες να πάρουν κεφάλι στο σκορ και να προηγηθούν. Τώρα το μόνο που μένει είναι να νικήσουν το Σάββατο και να πάρουν και πάλι προβάδισμα για τον τίτλο.

Στο πρώτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω στο σκορ με το γκολ της Ελληνιάδη από την περιφέρεια. Μετά από 3 λεπτά κερδίζει πέναλτι η Ασημάκη, η Πλευριτου θα το εκτελέσει και θα κάνει το 1-1. το φινάλε του 1ου οκταλέπτου θα τελειώσει με το γκολ της Ράνεϊ  να κάνει το 2-1 για την Βουλιαγμένη.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Στο δεύτερο οκτάλεπτο το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο οι «ερυθρόλευκες» θα ισοφαρίσουν στα (6:18) με την Τσουκαλά να κάνει το 2-2. Λίγα λεπτά αργότερα η Βουλιαγμένη παίρνει και πάλι προβάδισμα στο σκορ με την Κώτσια να κάνει το 3-2 σε σουτ από την περιφέρεια. Αργότερα με γκολ της Ασημάκη ο Ολυμπιακός ισοφαρίζει ξανά και κάνει το 3-3. το φινάλε του ημιχρόνου θα βρει και τις δύο ομάδες ισόπαλες.

Στο τρίτο οκτάλεπτο μετά από 5 λεπτά περίπου η Ελληνιάδη θα βάλει και πάλι μπροστά την Βουλιαγμένη με 4-3. Το τρίτο οκτάλεπτο θα τελειώσει με ένα δοκάρι της Μπάκλινγκ και το σκορ να παραμένει το ίδιο.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο χαμένο πέναλτι της Ελευθερίας Πλευρίτου, 2:38 για το τέλος,  Μπάκλινγκ και Μυριοκεφαλιτάκη έστειλαν τη μπάλα στο δοκάρι, με 00:35 να υπολείπονται για του φινάλε του ματς. Καμία από τις δυο ομάδες δεν σκόραρε στο τέταρτο οκτάλεπτο, το 4-3 έμεινε και η σειρά των τελικών έγινε 1-1. Η επόμενη αναμέτρηση των δυο ομάδων είναι προγραμματισμένη για το Σάββατο (11/5), στις 17:00, στο Παπαστράτειο.

Τα οκτάλεπτα:  2-1, 1-2, 1-0, 0-0
1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ελληνιάδη (περιφέρεια, 4:10), 1-1 Πλευρίτου Ελ. (πέναλτι, 2:09), 2-1 Ράνεϊ (περιφέρεια, 00:13)
2ο οκτάλεπτο: 2-2 Τσουκαλά (π/π, 6:18), 3-2 Κώτσια (περιφέρεια, 4:37), 3-3 Ασημάκη (φουνταριστός, 2:02)
3ο οκτάλεπτο: 4-3 Ελληνιάδη (περιφέρεια, 3:48)
4ο οκτάλεπτο: –
ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη, Χυδηριώτη, Ελληνιάδη 2, Κοκκινάκη, Ξενάκη, Νίνου Ε., Πάτρα, Κώτσια 1, Διαμαντοπούλου, Ράνεϊ 1, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Γιαννοπούλου
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Έγκενς, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Ασημάκη 1, Μ. Πλευρίτου,  Μπάκλινγκ, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Δουρέκα, Παπαναστασίου, Φουντωτού