Θρυλική πρεμιέρα για τον Ολυμπιακό επί της Ναμούρ στο ΣΕΦ, αφού την κέρδισε με σκορ 70-41 για την πρώτη αγωνιστική του ΕuroCup Γυναικών.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπιζε την Βελγική Namur, στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής για το EuroCup στο Στάδιο Ειρήνης και Φιλίας. Η ομάδα του Γιώργου Παντελάκη είχε ως στόχο να κάνει πρεμιέρα με νίκη! Στο Φαληρικό κλειστό βρέθηκαν οι Μιχάλης Κουντούρης, Παναγιώτης Φασούλας, Ζωή Δημητράκου, Φιλιώ Μανωλιουδάκη αλλά και οι ομάδες μπάσκετ του Ολυμπιακού μας, εκείνη της Ευρωλίγκα και ο Ολυμπιακός Β’.

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Εκρηκτικό ξεκίνημα για τον Θρύλο…

Η ομάδα μας ξεκίνησε με προβάδισμα 9-2 στα πρώτα λεπτά, ενώ προηγήθηκε και με 17-9, παίζοντας και καλή άμυνα. Οι παίκτριες της Βελγικής ομάδας ήταν σε διαφορετικό επίπεδο απ’ την ομάδα μας. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 21-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «ερυθρόλευκες» συνέχισαν σε αυτόν τον ρυθμό, αναγκάζοντας τις φιλοξενούμενες να πετύχουν μονάχα 5 πόντους σε 7 λεπτά αγώνα. Ο Θρύλος προηγούνταν με 20 πόντους σταθερά (34-14). Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 40-21.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους, οι «ερυθρόλευκες» είχαν πατημένο το γκάζι, με τις φιλοξενούμενες να μειώνουν στο επί μέρους σκορ. Η Ναμούρ σκόραρε 10 πόντους με τον Ολυμπιακό να βάζει 3 πόντους περισσότερους. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 53-31.

Στην τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» παίκτριες του Γιώργου Παντελάκη έκαναν συντήρηση δυνάμεων, κρατώντας τις εντυπώσεις και το προβάδισμα. Η πρώτη νίκη ήρθε, με τον Θρύλο να έχει γεμάτα σχέδια και για την Ευρώπη για φέτος. Το τελικό 70-41 έκανε τους φίλους του Θρύλου να χειροκροτήσουν την ομάδα μας.

Τα δεκάλεπτα: 21-9, 40-21, 53-31, 70-41.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Αυτζή 2, Γιουρτσένκοβα 2, Κοσμά (5 ριμπ.), Νικολοπούλου 6 (2/4 δίπ., 2 ασ.), Σταμάτη 5 (1/3 τρ.), Γέμελος 9 (4/8 δίπ, 1/2 βολ.), Γκρέιβς 11 (4/10 δίπ., 3/4 βολ., 5 ριμπ.), Παυλοπούλου 2, Σωτηρίου 10 (2/3 τρ., 4 ριμπ.), Σταμολάμπρου 6 (2/3 τρ., 5 ριμπ.), Τόμας 17 (5/10 δίπ., 7/7 βολ., 4 ριμπ., 3 ασ., 2 κλ.).

Namur (Μέσταγκ): Ντε Λέιν, Ιμόμπιο 4, Μέσταγκ 8 (2), Σίλβα 12, Βάντεργουολ 10 (2), Μπάτζο, Μπεστάνιο, Γιομάν 6 (1), Γκέντολφ 1.