Ο Ολυμπιακός επικράτησε άνετα του Απόλλων Σμύρνης με 11-3 έχοντας στο μυαλό του το ματς με την Βερόνα.

Ο Θρύλος δεν είχε κανένα πρόβλημα στο κολυμβητήριο της Γλυφάδας επικρατώντας με 11-3. Έτσι ξεκίνησε με το δεξί τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις για το πρωτάθλημα της Α1.

Ο Θοδωρής Βλάχος επέλεξε να πάρει στο ματς τους Πάβιτς και Ομπράντοβιτς, αφήνοντας εκτός τον Μπούσλιε, με τον τερματοφύλακα του Θρύλου όση ώρα αγωνίστηκε στο πρώτο ημίχρονο να κάνει εξαιρετική εμφάνιση.

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Στα του αγώνα, ο Απόλλωνας ήταν αυτός που άνοιξε το σκορ της αναμέτρησης με τον Σαρτζετάκη τρία μετά λεπτά μετά την έναρξη του ματς στον παίκτη παραπάνω. Ο Ολυμπιακός αν και έπαιζε εξαιρετική άμυνα είχε κακή κυκλοφορία στην επίθεση με αποτέλεσμα να μην μπορεί να σκοράρει με ευκολία. Ο Θρύλος ισοφάρισε σε 1-1 χάρη σε τέρμα του Μουρίκη στον παίκτη παραπάνω και δεν κοίταξε ξανά πίσω. Με τέρμα του Μυλωνάκη από την περιφέρεια οι γηπεδούχοι πήραν κεφάλι στο σκορ, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου οκταλέπτου.

Η δεύτερη περίοδος ξεκίνησε με τέρμα του Ομπράντοβιτς στην πρώτη επίθεση του Ολυμπιακού στον παίκτη παραπάνω ενώ στη συνέχεια ο Μυλωνάκης σημάδεψε το δοκάρι του Απόλλωνα. Ωστόσο ο Θρύλος συνέχισε να παίζει εξαιρετική άμυνα και με τον Πάβιτς να είναι εκεί όποτε χρειάστηκε κράτησε την διαφορά.

Στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός μπήκε με σκοπό να κάνει και μια μίνι συντήρηση δυνάμεων ενόψει της ευρωπαϊκής του πρεμιέρας στο LEN Champions League την ερχόμενη Τετάρτη με αποτέλεσμα να μην φορτσάρει. Ένα τέρμα του Χαλυβόπουλου και ένα του Σκρουμπάκη έφεραν το ματς στο 8-2 το οποίο είχε πάρει πια διαδικαστικό χαρακτήρα.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 3-0, 3-1, 3-1

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Σαρτζετάκης (π/π, 5:59), 1-1 Μουρίκης (π/π, 5:34), 2-1, Μυλωνάκης (περιφέρεια 1:34)

2ο οκτάλεπτο: 3-1 Ομπράντοβιτς (π/π, 7:18), 4-1 Φουντούλης (π/π, 3:27), 5-1 Φουντούλης (π/π, 1:12)

3ο οκτάλεπτο: 6-1 Χαλυβόπουλος (περιφέρεια, 4:32, 6-2 Αδαμίδης (περιφέρεια), 7-2 Δερβίσης (π/π, 1:28), 8-2 Σκουμπάκης (κόντρα, 1:57)

4ο οκτάλεπτο: 8-3 Μοζγκόφ (π/π, 5:36), 9-3 Ομπράντοβιτς (π/π, 5:08), 10-3 Ομπράντοβιτς (π/π, 4:17), 11-3 Δερβίσης (περιφέρεια, 0:03)