Ο Ιωνικός υποδέχτηκε τον Ολυμπιακό, με τον Θρύλο να επικρατεί με άνεση στη Νίκαια με το τελικό σκορ να είναι 81-107.

Μεγάλο ξέσπασμα του Θρύλου κόντρα στον Ιωνικό για την πέμπτη αγωνιστική της Basket League. Οι «ερυθρόλευκοι» πήραν το διπλό στη Νίκαια με σκορ 101-87 σε μία παράσταση στο δεύτερο ημίχρονο με τον Ολυμπιακό να κάνει ότι θέλει.

MVP ο καταπληκτικός για άλλη μία φορά Σάσα Βεζένκοφ με 24 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Ο Πρίγκιπας της Σαουδικής Αραβίας επισκέφτηκε το ΣΕΦ!

Προβάδισμα με «καυτό» Κάνααν

Ο Ολυμπιακός προηγείται από νωρίς του Ιωνικού στη Νίκαια και στο πρώτο δεκάλεπτο έχει μία διαφορά οχτώ πόντων (22-30). Μία περίοδος όπου ο Αϊζάια Κάνααν κάνει τη διαφορά για τους «ερυθρόλευκους» με 11 πόντους (2/3 τρίποντα) και 1 ασίστ. Εξαιρετικό ξεκίνημα για τον Αμερικανό, ο οποίος χρειάζεται μία μεγάλη εμφάνιση για να… βρει τον καλό του εαυτό.

Τέσσερα στα πέντε τρίποντα για την ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, με τον Ιωνικό να απειλεί και κείνος μόνο από τα 6.75.

Ημίχρονο και… θέλει προσοχή η άμυνα

Τέλος πρώτου ημιχρόνου στη Νίκαια, με τον Ολυμπιακό να προηγείται 50-43. Η ομάδα ναι μεν έχει ένα καλό προβάδισμα και έχει βάλει 50 πόντους, όμως έχει δεχθεί 43 από τον Ιωνικό, δείγμα του ότι η άμυνα χρειάζεται βελτίωση.

Τα στατιστικά του Θρύλου είναι καλά, όμως έχουν γίνει πάλι αρκετά λάθη και αυτό είναι σίγουρα κάτι που δεν θα χαροποιεί τον Γιώργο Μπαρτζώκα. Πρώτος σκόρερ παραμένει ο Κάνααν ο οποίος δεν σκόραρε στη δεύτερη περίοδο.

Έκανε ότι ήθελε στο τρίτο δεκάλεπτο

Με σκορ 18-31 στο τρίτο δεκάλεπτο ο Θρύλος προηγείται 61-81 του Ιωνικού, με την ομάδα να βελτιώνει την εικόνα της.  «Μαγικός» Σάσα Βεζένκοφ για άλλο ένα ματς, με τον Βούλγαρο φόργουορντ να έχει 24 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Βελτίωση σε άμυνα και επίθεση από τους «ερυθρόλευκους» και δεν υπήρχαν άλλα μεγάλα λάθη από την ομάδα.