Ο Ολυμπιακός, αν και είχε αρκετές φάσεις να πετύχει τέρματα και να κερδίσει, προδόθηκε από την κούραση του Ευρωπαϊκού ματς μεσοβδόμαδα και δεν κατάφερε να κερδίσει τον ΠΑΟ, ο οποίος πήρε το τρίποντο αφού πέτυχε 3 γκολ.

Οι Πειραιώτες δεν τα κατάφεραν με αντίπαλο τον Παναθηναϊκό στο Κορωπί, για την Super League Κ19, αφού ηττήθηκαν με 3-0. Προδομένοι από την κούραση, οι παίκτες του Ρικάρντο Πέρες παραδόθηκαν…

Οι δύο τους ήταν αήττητοι και βρίσκονταν στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα του πρωταθλήματος και το ματς ξεκαθάριζε την πρωτιά. Ο Παναθηναϊκός ήταν τελικά ο μεγάλος νικητής παίρνοντας το πρώτο ντέρμπι της ημέρας με σκορ 3-0.

Οι νέοι του Θρύλου τρέλαναν και τον άγγλο εκφωνητή!

Τον χορό των τερμάτων άνοιξε ο Σαμαράς στο 33ο λεπτό. Ο Τζαβίδας βρέθηκε μπροστά από τον Τζολάκη, όμως ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού ανέκοψε την πορεία της μπάλας με την άμυνα να διώχνει στην γραμμή. Ωστόσο ο Σαμαράς την έστειλε στη συνέχεια από κοντά στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ.

Πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου οι «πράσινοι» διεύρυναν τη διαφορά τους. Ο Σέχου εκτέλεσε φάουλ στο πρώτο δοκάρι με τον Τζαβίδα να κάνει το 2-0 στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Ολυμπιακός στην επανάληψη μπήκε πιο δυνατά προσπαθώντας να μειώσει, χωρίς όμως να τα καταφέρει.

Αμφότερες οι ομάδες είχαν τις στιγμές τους, μέχρι να βάλει ο Παναθηναϊκός το… κερασάκι στην τούρτα. Στο 87ο λεπτό ο Ζαγαρίτης σκόραρε με κεφαλιά γράφοντας το 3-0.

Οι ενδεκάδες:

Παναθηναϊκός Κ19: Χριστογεώργος, Βαγιαννίδης, Σπίνος, Σαντικάι, Ζαγαρίτης, Αλεξανδρόπουλος, Σαμαράς, Σερπέζης, Αθανασακόπουλος, Τζαβίδας, Σέχου

Ολυμπιακός Κ19: Τζολάκης, Τσάβος, Γκοτζαμανίδης, Μάρκοβιτς, Μαρτίνης, Νεοφυτίδης, Φέκκα, Μαρίνος, Συρμής, Κατσαβάκης, Μπουλάρι