Με 2/2 νίκες έκλεισε η Εθνική Ελλάδας μπάσκετ το πρώτο «παράθυρο» των προκριματικών του Eurobasket 2021.

Και αυτό καθώς πήρε τη νίκη και στη Βοσνία, έστω και με άγχος στο φινάλε του αγώνα. Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έκανε μια καταπληκτική τρίτη περίοδο που το βοήθησε να φτάσει στο τελικό 70-65 αν και στο δεύτερο μισό του τέταρτου δεκαλέπτου λίγο έλειψε να χύσει την καρδάρα με το γάλα. Ο Αγραβάνης με κρίσιμο τρίποντο και ακόμη πιο κρίσιμη άμυνα έγειρε την πλάστιγγα προς το μέρος της Ελλάδας στην Τούζλα.

Αγραβάνης, Μαργαρίτης και Λαρεντζάκης ήταν οι τρεις κορυφαίοι της Ελλάδας, όμως ο πρώτος πρέπει να πάρει τον τίτλο του MVP καθώς έκλεισε τον αγώνα με 17 πόντους από 3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές, επτά ριμπάουντ, μία ασίστ, ένα κλέψιμο και 17 μονάδες στο σύστημα αξιολόγησης σε 30 λεπτά συμμετοχής.

Bενζένκοφ: Πανικός στο Σακραμέντο μετά τις δηλώσεις του

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 36-40, 43-59, 65-70

ΒΟΣΝΙΑ (Μπόσνιτς): Αντάμοβιτς 6, Άτιτς 13 (5/15 σουτ, 7 ριμπάουντ), Χαλίλοβιτς 9 (4/9 δίποντα, 12 ριμπάουντ), Μιλόσεβιτς 17 (7/10 σουτ, 6 ριμπάουντ), Λάζιτς 2, Στιπάνοβιτς 2, Σουλεϊμάνοβιτς 8 (8 ριμπάουντ), Βράμπατς 2

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτόπουλος): Αγραβάνης 17 (3/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 1 ασίστ, 1 κλέψιμο), Μποχωρίδης 8 (1/9 σουτ, 7 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Λαρεντζάκης 15 (3/4 δίποντα, 3/7 τρίποντα), Μάντζαρης, Μαργαρίτης 14 (7/8 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Γιάννης Αγραβάνης, Γιαννόπουλος 6 (1), Κασελάκης 2 (0/6 σουτ), Κατσίβελης, Καββαδάς 4, Σαλούστρος 4, Σκορδίλης