Με τον Ρονάλντο να πετυχαίνει δυο γκολ, η Πορτογαλία συνέτριψε με 5-0 την Βοσνία. Την πρόκριση της στο Euro σφράγισε η Αυστρία.

Με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει δυο γκολ, η Πορτογαλία συνέτριψε με 5-0 την Βοσνία. Την πρόκριση της στο Euro σφράγισε η Αυστρία που νίκησε 1-0 το Αζερμπαϊτζάν. Με το ίδιο σκορ η Σλοβακία επικράτησε του Λουξεμβούργου.

Η Πορτογαλία είχε τσεκάρει το εισιτήριό της για το Euro, οπότε στη Ζένιτσα έγινε του… Ρονάλντο. Ο Κριστιάνο άνοιξε το σκορ από το σημείο του πέναλτι στο 5ο λεπτό. Και στο 20’ έκανε το 2-0 με το 40ο φετινό του γκολ, πρώτος σκόρερ σε όλο τον πλανήτη για το 2023.

Ολυμπιακός Κ19: Μπάμπη Κωστούλα ήρθε η ώρα σου!

Το πάρτι των Πορτογάλων απέναντι στη Βοσνία συνεχίστηκε με ένα ακόμα πολύ ωραίο γκολ από τον Μπρούνο Φερνάντεζ στο 25’. Και ένα ακόμα ωραιότερο από τον Ζοάο Κανσέλο, που τράνταξε τα δίχτυα του Σέχιτς στο 32’. Πριν τελειώσει το ημίχρονο η Πορτογαλία πέτυχε και πέμπτο γκολ με τον Ζοάο Φέλιξ. Μετά έδειξε έλεος και σταμάτησε.

Για τον ίδιο όμιλο η Σλοβακία απέδρασε από το Μεγάλο Δουκάτο με το γκολ του Τζούρις στο 77’ και αγκάλιασε την απ’ ευθείας πρόκριση, όμως και το Λουξεμβούργο εξακολουθεί να έχει ελπίδες μέσω πλέι οφ, όπου μπορεί να βρεθεί απέναντι στην Εθνική μας.

Ελπίδες για τα πλέι οφ από αυτό τον όμιλο έχει και η Ισλανδία, που προηγήθηκε του Λιχτενστάιν στο Ρέικιαβικ με το πέναλτι του Σίγκουρντσον στο 22’. Λίγο πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου από κεφαλιά πάσα του Βίλουμσον ο Φινμπόγκασον έκανε το 2-0 και στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Σίγκουρντσον με δεύτερο δικό του γκολ διεύρυνε το προβάδισμα των Ισλανδών. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε με πολύ ωραίο πλασέ στο 63ο λεπτό ο Χάραλντσον.

Στο Μπακού ο διαιτητής Διαμαντόπουλος έδωσε πέναλτι υπέρ της Αυστρίας στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους σε χέρι του Μαμάντοφ κι ο Ζάμπιτσερ από την άσπρη βούλα χάρισε στους Αυστριακούς τη νίκη και την πρόκριση στο Euro.

Ρεπορτάζ: Megatv.com