Η Μπράγκα επικράτησε 3-0 της Μπάτσκα Τόπολα. Ο Άρης Λεμεσού ηττήθηκε 2-1 από τη Ρακόφ στην Πολωνία. Η οπαδική βία συνεχίζεται ανεξέλεγκτη, καθώς επεισόδια σημειώθηκαν αυτή τη φορά σε Κοπεγχάγη και Κύπρο.

Η Μπράγκα νίκησε 3-0 τη σερβική Μπάτσκα στην Πορτογαλία και περιμένει τον αντίπαλο της από το ζευγάρι Παναθηναϊκός-Μαρσέιγ.

Ο πρώην άσος του Ολυμπιακού, Μπρούμα άνοιξε το σκορ στο 17’, για να διπλασιάσει τα τέρματα των Πορτογάλων ο Πίτσι στο 19’. Ο Αλβάρο Ντιαλό διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 87ο λεπτό.

Κοπεγχάγη και Σπάρτα Πράγας θα λύσουν τις διαφορές τους στη ρεβάνς της Τσεχίας, μετά το 0-0 στο Πάρκεν.

Η αναμέτρηση όμως, σημαδεύτηκε από επεισόδια πριν και μετά το παιχνίδι, ανάμεσα σε Δανούς και Τσέχους χούλιγκαν, με την δανέζικη αστυνομία να προβαίνει σε πολλές συλλήψεις.

Το κύμα οπαδικής βίας που «σαρώνει» ολόκληρη την Ευρώπη έφτασε και στην Κύπρο.

Ισραηλινοί εκδρομείς βρίσκονται στο νησί για το ματς με τη Μακάμπι Τελ Αβίβ με την ΑΕΚ Λάρνακας και δέχτηκαν την επίθεση οπαδών της Ομόνοιας στο ξενοδοχείο που έχουν καταλύσει.

Στην Πολωνία, ο Άρης Λεμεσού βρέθηκε πίσω στο σκορ με δύο γκολ.

Ο Κοτσέργκιν στο 7ο λεπτό και ο Πιασέτσκι στο 63’ έδωσαν προβάδισμα δύο τερμάτων στην Ράκοβ, αλλά ο Μαγιαμπέλα στο 89’ μείωσε το σκορ και αύξησε τις ελπίδες πρόκρισης για τον πρωταθλητή Κύπρου.

Το παραμύθι της Κλάσβικ συντηρείται αναλλοίωτο.

Παρότι η Μόλντε προηγήθηκε με τον Έικρεμ στο 49’, η πρωταθλήτρια των Νησιών Φερόε ανέτρεψε το σκορ και πήρε τη νίκη. Με τον Φρέντερικσμπέργκ να ισοφαρίζει στο 64’ και να σκοράρει το 2-1 στο 86’ με μία εκπληκτική ατομική προσπάθεια.

Πηγή: megatv.com