Απολαύστε γκολ και θέαμα από τα γήπεδα ποδοσφαίρου της Ευρώπης κατά την αγωνιστική που μας πέρασε αυτό το Σαββατοκύριακο.

Στο ποδόσφαιρο εκτός συνόρων, ξεχώρισαν τα νέα γκολ των Γιακουμάκη – Παυλίδη. Οι νίκες της Άρσεναλ, της Ρεάλ Μαδρίτης αλλά και της Βιγιαρεάλ, πρώτης αντιπάλου του Παναθηναϊκού στο Europa League.

Από την εποχή του Αρσέν Βενγκέρ είχε να φύγει νικήτρια από το Γκούντισον Πάρκ η Άρσεναλ και τα κατάφερε χτες με 1 – 0 κόντρα στην Έβερτον. Οι κανονιέρηδες του Μίκελ Αρτέτα ήταν ανώτεροι και πήραν τους τρεις βαθμούς χάρη σε ένα γκολ του Τροσάρ στο 69ο λεπτό.

Η Ρεάλ Σοσιεδάδ προηγήθηκε στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου στο 5οο λεπτό, με τον Αντέρ Μπαρενετσέα. Η Ρεάλ Μαδρίτης αντέδρασε και ισοφάρισε στο 46’ με τον Βαλβέρδε. Εν τέλει νίκησε με 2 – 1 με ένα γκολ του Χοσελού στο 60ο λεπτό. Η βασίλισσα πέτυχε το 5 στα 5 και είναι πρώτη, δύο βαθμούς μπροστά από τη Μπαρτσελόνα.

Στο ντεμπούτο του Πατσέτα στην τεχνική ηγεσία της προσεχούς αντιπάλου του Παναθηναϊκού, η Αλμερία σκόραρε πρώτη στο Κεράμικα με τον Ακιέμε στο 44’.

Η Βιγιαρεάλ έφτασε στην ισοφάριση δύο λεπτά αργότερα με τον Ζεράρ Μορένο και ολοκλήρωσε την ανατροπή στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης. Με τον Σορλόθ να διαμορφώνει το 2 – 1.

Δίχτυα βρήκαν αυτό το Σαββατοκύριακο οι δύο στράικερ της Εθνικής Ελλάδας.

Έξι γκολ σε τέσσερις αγώνες για τον Βαγγέλη Παυλίδη. Ο ίδιος διαμόρφωσε το τελικό 2 – 0 της Άλκμααρ κόντρα στη Σπάρτα Ρότερνταμ. Ο Γιακουμάκης σκόραρε στο 5 – 2 της Ατλάντα Γιουνάιτεντ κόντρα στην Ίντερ Μαϊάμι και με 14 γκολ είναι πρώτος σκόρερ στο MLS.