Σπουδαία νίκη πέτυχε το Mαυροβούνιο, 2-1 επί της Βουλγαρίας, με τον Στέφαν Γιόβετιτς να σκοράρει το πολύτιμο γκολ στις καθυστερήσεις.

Σπουδαία νίκη πέτυχε το Mαυροβούνιο, 2-1 επί της Βουλγαρίας, με τον επιθετικό του Ολυμπιακού Στέφαν Γιόβετιτς να σκοράρει το πολύτιμο γκολ. Η έκπληξη του πέμπτου ομίλου Αλβανία επικράτησε 2-0 της Πολωνίας.

Ο επιθετικός του Ολυμπιακού, Στέφαν Γιόβετιτς σκοράρει στο 6ο λεπτό των καθυστερήσεων κόντρα στην Βουλγαρία. Το Μαυροβούνιο παίρνει τρεις πολύτιμους βαθμούς στη μάχη της πρόκρισης στην τελική φάση του Euro.

Σε μία συναρπαστική αναμέτρηση οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο φινάλε του ημιχρόνου με τον Σάβιτς. Στο 59΄ η Βουλγαρία κέρδισε πέναλτι και την αποβολή του Βούγιατσιτς. Όμως ο μεσοεπιθετικός του ΠΑΟΚ, Κίριλ Ντεσπόντοφ, νικήθηκε από τον Μιγιάτοβιτς.

Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν τελικά στο 79΄ με γκολ του Μπορούκοφ, ωστόσο ο Γιόβετιτς λύτρωσε το Μαυροβούνιο, που βρίσκεται δυο βαθμούς μακριά από την κορυφή του 7ου ομίλου.

Σημαντική νίκη πήρε και η Αλβανία που ανέβηκε στην κορυφή του 5ου ομίλου. Ο Ασάνι με αριστουργηματικό γκολ άνοιξε το σκορ κόντρα στην Πολωνία, ενώ ο Ντάκου έγραψε το τελικό 2-0.

Στον 8ο όμιλο η Δανία με σκόρερ τον Χόιμπιερ νίκησε την Φινλανδία, την άφησε πίσω της στη βαθμολογία και ανέβηκε στην δεύτερη θέση, έχοντας τους ίδιους βαθμούς με την Σλοβενία.