H Μπόκα Τζούνιορς επικράτησε στα πέναλτι της Νασιονάλ και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Κόπα Λιμπερταδόρες. Μακάμπι Χάιφα και Ρέιντζερς πήραν προβάδισμα πρόκρισης στα play off του Champions League.

Η Μακάμπι μπαίνει κυρίαρχη στην ρεβάνς της Χάιφα, καθώς έβαλε από την αρχή βάσεις πρόκρισης στα play off του Champions League.

Οι Ισραηλινοί άνοιξαν το σκορ στην Μπρατισλάβα στο 5ο λεπτό με τον Πιερό.

Οι Σλοβάκοι βρήκαν γρήγορα απάντηση με τον Κούτσκα στο 12ο λεπτό. Έλαβαν όμως άμεση απάντηση από τον Σαμπά που έκανε με τρομερό σουτ το τελικό Σλόβαν Μπρατισλάβας-Μακάμπι Χάιφα 1-2.

Στην Ελβετία θα παιχτεί θρίλερ αφού η Σερβέτ σκόραρε στο Άιμπροξ. Οι Ρέιντζερς κέρδισαν ανύπαρκτο πέναλτι στο 6ο λεπτό. Ο Ταβερνιέ εκτέλεσε και έβαλε μπροστά στο σκορ τους Σκωτσέζους.

Ο Ντέσερς έβαλε δεύτερο γκολ στο 15ο λεπτό και όλα έμοιαζαν να κυλούν υπέρ της Ρέιντζερς.

Στο 44ο λεπτό νέο πέναλτι, αυτή τη φορά για την μαχητική Σερβέτ που σκόραρε με τον Μπεντιά στο 44’ και την κράτησε στη ζωή για τη ρεβάνς και την πρόκριση στα paly off, με το τελικό 2-1 υπέρ της Ρέιντζερς.

Με δεύτερη κίτρινη αποβλήθηκε ο Ντουλίν στο 60ο λεπτό.

Μετά τον αποκλεισμό θρίλερ της Ρίβερ Πλέιτ στα πέναλτι , η αιώνια αντίπαλος στην Αργεντινή Μπόκα Τζούνιορς με τον ίδιο τρόπο κατάφερε να περάσει στους «8» του Λιμπερταδόρες, αποκλείοντας τη Νασιονάλ.

Στο ντεμπούτο του Καβάνι, η Μπόκα άνοιξε το σκορ στο Μπομπονέρα με τον Μερντιέλ στο 12’. Στο 16’ ο Τρέσα ισοφάρισε για τους φιλοξενούμενους.

Ο Αντβίκουλα έδωσε και πάλι τα ηνία στην Μπόκα Τζούνιορς στο 47’, όμως στο 75’ ο Ραμίρες έκανε το Μπόκα-Νασιονάλ 2-2 και έστειλε τις δυο ομάδες στα πέναλτι.

Ο Σέρχιο Ρομέρο κατάφερε να αποκρούσει δυο πέναλτι των Ουρουγουανών και να χαρίσει την πρόκριση στην Μπόκα Τζούνιορς με 4-2 με τελευταίο πέναλτι από τον Βαλεντίν Μπάρκο.