Πριν λίγη ώρα η Ρεάλ Μαδρίτης ανακοίνωσε τον δανεισμό του τερματοφύλακα Κέπα Αριθαμπαλάγα από την Τσέλσι. Στη La Liga Οσασούνα και Μπέτις άρχισαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους. Αντίθετα, σε ένα ματς με πολλή ένταση η Μπαρτσελόνα έμεινε στο 0-0 με τη Χετάφε. Στην Αγγλία στο ντέρμπι της πρεμιέρας, Τσέλσι - Λίβερπουλ 1-1.

Ισόπαλο 1-1 έληξε το πρώτο ντέρμπι της χρονιάς στην Αγγλία, ανάμεσα στην Τσέλσι και τη Λίβερπουλ. Οι κόκκινοι προηγήθηκαν στο Στάμφορντ Μπριτζ με τον Λουίς Ντίας στο 18’, όμως ο Ντισασί στο 37’ ισοφάρισε για τους Λονδρέζους στο τελικό 1-1. Ένα γκολ του Σαλάχ στο 29ο λεπτό δεν μέτρησε, επειδή ο Αιγύπτιος επιθετικός υποδείχτηκε σε θέση οφσάιντ από το ΒΑΡ.

Δεν ήταν νικηφόρο το ντεμπούτο του Ποστέκογλου στην Premier League, αφού η Τότεναμ έφερε ισοπαλία 2-2 με την Μπρέντφορντ. Το γκολ των πετεινών από τον Κριστιάν Ρομέρο στο 11’, ισοφάρισε ο Μπεουμό στο 26ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν την ανατροπή μετά από ένα δεκάλεπτο, όταν ο Βίσα σκόραρε το 2-1. Η Τότεναμ ισοφάρισε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου με τον Έμερσον Ρογιάλ.

Ούτε ένα, ούτε δύο, αλλά τέσσερις σεζόν έχει να πετύχει γκολ η Μπαρτσελόνα στην έδρα της Χετάφε. Οι δύο αντίπαλοι έμειναν στο 0-0 και αφού ο Ραφίνια είδε την προσπάθεια του να σταματά στο δοκάρι, κατέληξε να αποβληθεί λόγω αγκωνιάς στον Γκαστόν Αλβάρες. Αποβολή με δεύτερη κίτρινη και για τον Χάιμε Μάτα, για φάουλ στον Ρόναλντ Αραούχο.

Η Μπέτις προηγήθηκε στο Κεράμικα με τον Πέρεθ στο 20ο λεπτό, αλλά η Βιγιαρεάλ κατάφερε να ισοφαρίσει με τον Κουένσα στο 61’. Οι Μπέτιγκος πήραν το διπλό στις καθυστερήσεις του παιχνιδιού, με σκόρερ τον Γουίλιαν Ζοσέ.

Νικήτρια έφυγε η Οσασούνα από το Βίγκο, επικρατώντας 2-0 της Θέλτα. Ο Γκαρσία έδωσε προβάδισμα στη βασκική ομάδα στο 20’, και ο Γκόμεζ διπλασίασε τα τέρματα της στο 84’.