Η Άρσεναλ επικράτησε στα πέναλτι της Μάντσεστερ Σίτι και κατέκτησε το Super Cup Αγγλίας. Σε φιλικές αναμετρήσεις, Ντόρτμουντ - Άγιαξ 3-1, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ - Μπιλμπάο 1-1, ενώ στην Αμερική, ο Λιονέλ Μέσι δε σταματά να σκοράρει.

Ο τελικός του Community Shield που άνοιξε επίσημα τη σεζόν στην Αγγλία, είχε ελάχιστες ευκαιρίες, αλλά είχε σασπένς. Η Μάντσεστερ Σίτι ήταν έτοιμη να πανηγυρίσει το τρόπαιο, χάρη ένα όμορφο γκολ του Πάλμερ στο 77’.

Όμως η Άρσεναλ ισοφάρισε στο εντέκατο λεπτό των καθυστερήσεων με σουτ του Τροσάρ, αφού η μπάλα κόντραρε στον Ακάντζι.

Οι «Κανονιέρηδες» αποδείχτηκαν πιο εύστοχοι στη διαδικασία των πέναλτι, ο Ράμσντεϊλ απέκρουσε την εκτέλεση του Ρόδρι, ο Βιέιρα που σούταρε τελευταίος σκόραρε και χάρισε το τρόπαιο στην Άρσεναλ.

O Λιονέλ Μέσι είχε καθοριστική συμβολή ώστε η Ίντερ Μαϊάμι να περάσει στον επόμενο γύρο του League Cup της Βορείου Αμερικής, απέναντι στο Ντάλας.

Ο Μέσι άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό και ήταν αυτός ο οποίος σκόραρε τελευταίος, διαμορφώνοντας το τελικό 4-4 με εκτέλεση φάουλ στο 85’. Η Ίντερ Μαϊάμι προκρίθηκε στη διαδικασία των πέναλτι επικρατώντας 5-4.

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Αθλέτικ Μπιλμπάο αναμετρήθηκαν σε φιλική αναμέτρηση στο Δουβλίνο της Ιρλανδίας, με τους Βάσκους να παίρνουν το προβάδισμα στο 29’ με τον Νίκο Γουίλιαμς, ωστόσο έμειναν με δέκα παίκτες στο 67’ εξαιτίας αποβολής του Παρέδες.

Οι «Κόκκινοι διάβολοι» ισοφάρισαν στις καθυστερήσεις με τον Πελίστρι.

Με γρήγορα γκολ άρχισε το φιλικό της Ντόρτμουντ με τον Άγιαξ. Οι Βεστφαλοί προηγήθηκαν στο 6’ με τον Μπραντ και οι φιλοξενούμενοι απάντησαν ένα λεπτό αργότερα με τον Μπρόμπι.

Η συνέχεια άνηκε στον Φίλιξ Νμεκά. Ο Γερμανός μέσος σκόραρε το 2-1 στο 54’ και διαμόρφωσε το τελικό 3-1 για τη Ντόρτμουντ στο 60ο λεπτό της αναμέτρησης.