Απολαύστε γκολ, θέαμα και την επικαιρότητα από το διεθνές ποδοσφαιρικό στερέωμα.

Το Μεξικό νίκησε 2-0 την Κόστα Ρίκα και προκρίθηκε στα ημιτελικά του Gold Cup.

Στον άλλο προημιτελικό επίσης στο Άρλινγκτον, ο Παναμάς επιβλήθηκε 4 – 0 του Κατάρ και ο Έντγαρ Μπάρσενας έθεσε το θεμέλιο πρόκρισης για τους νικητές.

Στο 56ο λεπτό ο Ίσμαελ Ντίαζ «ζευγάρωσε» τα γκολ για τον Παναμά και ο ίδιος ποδοσφαιριστής βρέθηκε σε κατάλληλη θέση στην περιοχή και διαμόρφωσε το 3 – 0 στο 63ο λεπτό.

Ο 26χρονος επιθετικός του Παναμά ήταν σκόρερ και του τελικού 4 – 0 στο 65΄ για τη θριαμβευτική πρόκριση της ομάδας του στα ημιτελικά της διοργάνωσης.

Στην πόλη Μπατούμι της Γεωργίας οι παίκτες της Αγγλίας στέφθηκαν πρωταθλητές Ευρώπης κάτω των 21 ετών για τρίτη φορά στα χρονικά και πρώτη μετά από 39 χρόνια.

Η Αγγλία νίκησε στον τελικό 1 – 0 την Ισπανία, χάρη στο τυχερό γκολ του Κέρτις Τζόουνς μετά την εκτέλεση φάουλ του Πάλμερ στο φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Πρόσωπο της αναμέτρησης ο τερματοφύλακας Τράφορντ της κυπελλούχου έκανε διπλή επέμβαση σε εκτέλεση πέναλτι του Ρουίθ και στο σουτ του Ορόθ στις καθυστερήσεις του τελικού και χάρισε το τρόπαιο στους Άγγλους.

Στο Μάντσεστερ, «τίτλοι τέλους» για τον Νταβίντ Ντε Χέα και τη Γιουνάιτεντ. Ο 32χρονος εμβληματικός Ισπανός τερματοφύλακας ωθήθηκε ουσιαστικά σε αποχώρηση από τον αγγλικό σύλλογο στον οποίο αγωνίστηκε επί 12 χρόνια.

Ο Ντε Χέα ανακοίνωσε ο ίδιος τη λήξη της συνεργασίας με τη Γιουνάιτεντ στην οποία αγωνίστηκε συνολικά 545 φορές.

Πηγή: Μegatv.com