Απολαύστε γκολ, θέαμα και την επικαιρότητα από το διεθνές ποδοσφαιρικό στερέωμα.

Στη Βόρεια Καρολίνα και στην πόλη Σάρλοτ οι ΗΠΑ έκλεισαν θριαμβευτικά με έξι γκολ επί του Τρίνιδαδ Τομπάκο τη φάση των ομίλων στο «Gold Cup». Παρότι η ομάδα της Καραϊβικής απείλησε με δημιουργό τον επιθετικό της ΑΕΚ, Λιβάι Γκαρσία, οι Αμερικανοί ήταν καταιγιστικοί και προηγήθηκαν με τον Ζεζούς Φερέιρα στο 14′.

Ο 22χρονος ποδοσφαιριστής ήταν σκόρερ και του 2-0 στο 38ο λεπτό για τις ΗΠΑ και στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου πανηγύρισε και το 3 – 0 με εκτέλεση πέναλτι. Ο 22χρονος σημείωσε χατ- τρικ.

Στο 64′ ο Κόουελ διέλυσε την άμυνα του Τρινιδάδ για το 4-0 και ακολούθησε το γκολ του Μπούσιο 5- 0. Το τελικό 6-0 για τις Ηνωμένες Πολιτείες έγινε στο φινάλε από τον Βάσκεζ.

Στα προημιτελικά οι Αμερικανοί, εκτός διοργάνωσης η ομάδα του Λιβάι Γκαρσία.

Στην Καλιφόρνια το Μεξικό έχασε 1-0 από το Κατάρ, αλλά είχε ήδη εξασφαλίσει συμμετοχή στην οκτάδα.

Πηγή: Megatv.com