Απολαύστε γκολ, θέαμα και την επικαιρότητα από το διεθνές ποδοσφαιρικό στερέωμα.

Στα γήπεδα του κόσμου και το Κόπα Λιμπερταδόρες η Μπόκα Τζούνιορς και η Παλμέϊρας προκρίθηκαν θριαμβευτικά. Στην Ευρώπη, η Λίβερπουλ θα έχει πράσινη φανέλα εκτός έδρας. Υπό κράτηση βρίσκεται ο προπονητής της Παρί Σεν Ζερμέν Κριστόφ Γκαλτιέ, για ρατσιστικές δηλώσεις.

Λίγο πριν ο Κριστόφ Γκαλτιέ αποχωρήσει και επίσημα από τον πάγκο της Παρί Σεν Ζερμέν έμπλεξε με τη δικαιοσύνη.

Ο 56χρονος προπονητής, είναι υπό κράτηση και ερευνάται η στάση του όταν ήταν τεχνικός στη Νις για ρατσιστική και ισλαμοφοβική συμπεριφορά με την εναντίωση στην απόκτηση παικτών βάσει του χρώματος και της θρησκείας τους.

Αγγλία: Πράσινη και λευκή η εμφάνιση της Λίβερπουλ για τους εκτός έδρας αγώνες

Στην Αγγλία, η Λίβερπουλ αποκάλυψε τη φανέλα για τα εκτός έδρας ματς .Η καινοτομία εδράζεται στο πράσινο και το λευκό, στη χρωματική υπέρβαση δηλαδή σε σχέση με το παραδοσιακό κόκκινο.

Η νέα εμφάνιση της ομάδας έχει επιρροή από τη δεκαετία του ’90 και συγκεκριμένα τη σεζόν 1995 με αρχηγό τον Ιαν Ρας και αρχισκόρερ τον Ρόμπι Φάουλερ.

Gold Cup: Αϊτή – Μεξικό 1 – 3, πρόκριση στα προημιτελικά με βασικό τον Πινέδα

Στις Ηνωμένες Πολιτείες και στην Αριζόνα το Μεξικό με βασικό τον μέσο της ΑΕΚ Πινέδα εξασφάλισε την πρόκριση στην προημιτελική φάση του Gold Cup.

Νίκησε 3-1 την Αϊτή και ο Μάρτιν ήταν σκόρερ του πρώτου γκολ στο 46′.

Δέκα λεπτά αργότερα ο Αντέ υπό την πίεση του Πινέδα έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, 2-0 το Μεξικό.

Η Αϊτή μείωσε με την κεφαλιά του Νταν Ζαν Ζακέ στο 78΄και το τελικό 3-1 για το Μεξικό- πολυνίκη του θεσμού – έγινε στο 83΄με το γκολ του Χιμένες.

Copa Libertadores: Μπόκα Τζούνιορς – Μονάγκας 4- 0

Στο Copa Libertadores και στο Μπουένος Άιρες, η Μπόκα Τζούνιορς πέρασε θριαμβευτικά στους «16».

Με αντίπαλο την Μονάγκα από τη Βενεζουέλα προηγήθηκε με γκολ του Βέιγκαντ στο ημίχρονο και στο 61′ ο Μπάρκο πέτυχε δεύτερο γκολ για τους Αργεντίνους.

Στο 86΄ ο Λουίς Βάσκες διεύρυνε το σκορ για τη Μπόκα και ο ίδιος παίκτης καθόρισε και το τελικό 4-0 με το γκολ στο 89ο λεπτό.

Στο Σάο Πάολο τέσσερα γκολ έβαλε και η Παλμέιρας στην Μπολιβάρ.

Την αρχή έκανε ο Ρόνι στο 24′ και ακολούθησε ο Αρτούρ στο 34ο λεπτό. Ο Ουρουγουανός Πικέρες ήταν σκόρερ το 3-0 στο 76′ και ο Αρτούρ με δεύτερο προσωπικό γκολ υπέγραψε το τελικό 4-0 και την πρόκριση των Βραζιλιάνων στην επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Πηγή: Μegatv.com