Η Ντόρτμουντ επικράτησε 1-0 της Βέρντερ Βρέμης χάρη στο γκολ του Γιούλιαν Μπραντ και ανέβηκε στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα.

Η Ντόρτμουντ επικράτησε 1-0 της Βέρντερ Βρέμης χάρη στο γκολ του Γιούλιαν Μπραντ και ανέβηκε στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα. Στη Σαουδική Αραβία, ο Καρίμ Μπενζεμά σκόραρε στο ματς της Αλ Ιτιχάντ με την Αλ Τάαβον, αλλά πέτυχε και το πρώτο αυτογκόλ της καριέρας του.

Καρίμ Μπενζεμά «κερνούσε» – Καρίμ Μπενζεμά «έπινε» στη Σαουδική Αραβία .Ο 35χρονος φορ πανηγύρισε το 4ο γκολ με τη φανέλα της Αλ Ιτιχάντ στο 22ο λεπτό. Ωστόσο σε σύντομο χρονικό διάστημα έστειλε στη μπάλα στα δίκτυα της ομάδας του. Και το 1-1 με την Αλ Τααβόν, ήταν το τελικό σκορ στην πόλη Μπουράιντα.

Premier League:Το επίτευγμα της Νότιγχαμ

Πρώτο αυτογκόλ στην καριέρα του Μπενζεμά, άτυχη στιγμή για τον Γαλλο -Αλγερινό επιθετικό. Ο οποίος βρίσκεται στο στόχαστρο έντονης κριτικής για ακραίες φιλο-ισλαμικές θέσεις. Και ζητήθηκε από γυναίκα πολιτικό ακόμη και να του αφαιρεθεί η γαλλική υπηκοότητα.

Επικεφαλής στο πρωτάθλημα είναι η Αλ Χιλάλ. Χωρίς πλέον τον τραυματία Νεϊμάρ, εξ ου και η φανέλα συμπαράστασης από τους συμπαίκτες του, νίκησε 1-0 την Αλ Καλίτζ με γκολ του πρώτου σκόρερ της, Σέρβου Αλεξάντερ Μίτροβιτς στο 30ο λεπτό.

Στη Γερμανία η πρεμιέρα της 8ης αγωνιστικής έφερε την Ντόρτμουντ στην κορυφή της Μπουντεσλίγκα. Οι Βεστφαλοί γηπεδούχοι, με σκόρερ τον Γιόυλιαν Μπραντ στο 67ο λεπτό επικράτησαν 1-0 της Βέρντερ και είναι αήττητοι με 20 βαθμούς στην κατάταξη.

Στην Ισπανία η Οσασούνα βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση. Υποδέχθηκε στην Παμπλόνα την Γρανάδα και με γκολ του Άντε Μπούντιμιρ προηγήθηκε 1-0 στο ενδέκατο λεπτό. Ο 32χρονος Κροάτης επιθετικός ήταν σκόρερ και του τελικού 2-0 με εκτελεση πεναλτι στο δεύτερο ημίχρονο.