Εκτός συνόρων ξεχωρίζουν οι βραδινές νίκες της Ατλέτικο και της Ρόμα σε Ισπανία και Ιταλία. Ο Παυλίδης σκόραρε και σε 7ο σερί παιχνίδι.

Εκτός συνόρων ξεχωρίζουν οι βραδινές νίκες της Ατλέτικο Μαδρίτης και της Ρόμα σε Ισπανία και Ιταλία. Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού, Ρεν κέρδισε τη Ναντ. Ενώ ο Παυλίδης σκόραρε και σε 7ο παιχνίδι για την εκπληκτική ΑΖ στην Ολλανδία.

Αυτή τη φορά ο Βαγγέλης Παυλίδης άφησε τον Κλάσι να ανοίξει στις καθυστερήσεις του ημίχρονου το δρόμο της Άλκμααρ προς τη νίκη επί της Φορτούνα Σιτάρντ. Αλλά στο 49′ πήρε την μπάλα από αντίπαλο και σκόραρε και στο 7ο φετινό παιχνίδι της ΑΖ φτάνοντας τα 9 γκολ στο πρωτάθλημα. Το 3-0 έκανε στο 82′ ο Δημήτρης Σιόβας στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του από γύρισμα του γιου του Μαρκ Φαν Μπόμελ, Ρούμπεν. Και στο 88’ ο πρώην παίκτης του ΠΑΟΚ, Ντάντας, έβαλε το κερασάκι στην τούρτα για την Άλκμααρ.

Η Ferrari αλλάζει ονομασία – ιστορική συνεργασία με HP!

Στη Γαλλία

Η Ρεν κέρδισε πέναλτι μόλις στο 6ο λεπτό απέναντι στη Ναντ και ο Μπουριζό από την άσπρη βούλα της έδωσε γρήγορα προβάδισμα. Όμως οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν το λάθος του γκολκίπερ Μανταντά και ισοφάρισαν με τον Τσιριβέγια λίγο πριν λήξει το ημίχρονο. Η αντίπαλος του Παναθηναϊκού στο Europa League αντέδρασε και στο 73’ πήρε ξανά το προβάδισμα με τον Ντουέ. Σφράγισε δε την πρώτη νίκη της μετά από πέντε σερί ισοπαλίες με νέο εύστοχο πέναλτι στις καθυστερήσεις από τον Μουανγκά.

Στην Ισπανία

Η Ατλέτικο βρέθηκε με την πλάτη στον τοίχο όταν η Κάδιθ προηγήθηκε με τον Πίρες στο 12’. Και στο 27’ πέτυχε και δεύτερο γκολ με υποδειγματικό πλασέ του Μαρτί. Ωστόσο ο Κορέα έδωσε το έναυσμα για αντεπίθεση μειώνοντας με ωραία κεφαλιά στο 32’. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Μολίνα πήρε το ριμπάουντ από προσπάθεια του Γιορέντε και ισοφάρισε. Και στο 66’ ο Άνχελ Κορέα με ένα ακόμα δικό του γκολ ολοκλήρωσε την ανατροπή χαρίζοντας στους ροχιμπλάνκος τρίτη σερί νίκη.

Στην Ιταλία ο Ντιμπάλα βρήκε στο 21’ τον Λουκάκου κι αυτός με το 60ο γκολ του στη Serie A άνοιξε το σκορ για τη Ρόμα κόντρα στη Φροζινόνε. Στο 83’ πάλι ο Ντιμπάλα βρήκε τον Πελεγκρίνι κι αυτός σφράγισε τη δεύτερη φετινή νίκη της Ρόμα στο πρωτάθλημα.