Νικηφόρα πέρασε η Αρσεναλ από την έδρα της Κρίσταλ Πάλλας καταβάλλοντας την με 1-0. Η Μίλαν νίκησε εκτός έδρας την Μπολόνια 2-0.

Δύο στα δύο και για την Άρσεναλ στην Premier League. Η φιναλίστ του περσινού πρωταθλήματος νίκησε 1- 0 εκτός έδρας στο μίνι τοπικό ντέρμπι του Λονδίνου την Κρίσταλ Πάλας. Το γκολ για την ομάδα του Αρτέτα έβαλε ο Νορβηγός Έντεγκαρντ στο 53′ λεπτό με εκτέλεση πέναλτι. Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν με αριθμητικό μειονέκτημα λόγω της αποβολής του Τομιγιάσου στο 67′ αλλά κράτησαν το σκορ έως το φινάλε.

Στην Ιταλία νίκη στην πρεμιέρα για τη Μίλαν 2- 0 στο γήπεδο της Μπολόνια. Οι Μιλανέζοι πανηγύρισαν το πρωτο εφετινό γκολ στη Serie A με τον Ολιβιέ Ζιρού στο 11ο λεπτό και δέκα λεπτά αργότερα ο Αμερικανός Πούλισικ μεταγραφικό απόκτημα από την Τσέλσι πέτυχε το πρωτο του γκολ για το τελικό 2-0 της Μίλαν.

Στην Ισπανία γκολ και θέαμα στην πόλη Βιτόρια, όπου η Αλαβές με σκόρερ τον Ριόχα στο έβδομο λεπτό προηγήθηκε 1-0 με αντίπαλο τη Σεβίλλη, ωστόσο το αυτογκόλ του Μαροκινού Αμπκάρ στο 15′ έφερε σε ισορροπία στην αναμέτρηση 1-1. Οι φιλοξενούμενοι μάλιστα πανηγυρισαν και το 2 -1 με το γκολ του Λαμέλα στο 41′ ο Ρούμπεν Ντουάρτε λίγο πριν τη λήξη του ημιχρόνου ισοφάρισε σε 2-2 για τη γηπεδούχο και στο 54ο λεπτό,ο Κίκε Γκαρσία με κεφαλιά ανέτρεψε εκ νέου τα δεδομένα στον αγώνα 3-2 η Αλαβές και 4-2 στο 59ο λεπτό ο ίδιος ποδοσφαιριστής με γκολ υψηλού βαθμού δυσκολίας, διεύρυνε το σκορ για την Αλαβές.

Το εξαιρετικό γκολ του Ράφα Μιρ στις καθυστερήσεις το ματς δεν άλλαξε παρά μόνο το τελικό σκορ 4-3 υπέρ της Αλαβές. Δεύτερη ήττα σε ισάριθμες αγωνιστικές για τη Σεβίλλη στο πρωτάθλημα.