Στην Premier League, η Λίβερπουλ νίκησε 3-1 την Μπόρνμουθ και η Νότιγχαμ τη Σέφιλντ 2 - 1.

Η Μπόρνμουθ αιφνιδίασε τη Λίβερπουλ και με το γκολ του Σεμένιο στο τρίτο λεπτό πήρε προβάδισμα στο γήπεδο Άνφιλντ.

Οι παίκτες του Γιούργκεν Κλοπ έβγαλαν αντίδραση πρώτα στο 28’ όταν ο Ντιαζ ισοφάρισε σε 1 – 1 και στη συνέχεια στο 36ο με τον Σαλάχ, αν και ο Νέτο αρχικά αντέδρασε σωστά στην εκτέλεση πέναλτι του Αιγύπτιου.

Στο 62ο λεπτό ο Ζότα επωφελήθηκε από το σουτ του Σομποσλάι και πέτυχε το τελικό 3 – 1 για τη Λίβερπουλ.

Η Νότιγχαμ Φόρεστ πανηγύρισε ομοίως την πρώτη της νίκη στην Premier League. Με αντίπαλο τη νεοφώτιστη Σέφιλντ Γιουνάιτεντ, βρήκε νωρίς γκολ με τον Αβονίγι στο τρίτο λεπτό, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σκόρερ τον Χάμερ στο ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου.

Λυτρωτής για τη γηπεδούχο ο Κρις Γουντ, με το γκολ στο 89ο λεπτό χάρισε τη νίκη 2 – 1 στη Νότιγχαμ Φόρεστ.

Γερμανία

Στη Γερμανία ονειρεμένο ντεμπούτο για τον Χάρι Κέιν. Έβαλε στην πρεμιέρα του πρωταθλήματος το ένα από τα τέσσερα γκολ της Μπάγερν στο γήπεδο της Βέρντερ και έφερε «χαμόγελα» στους Βαυαρούς για την οικονομική υπέρβαση των εκατομμυρίων ευρώ που δαπάνησαν στην μετεγγραφή του από την Τότεναμ.

Ο πολυτάλαντος ποδοσφαιριστής έδωσε και την πάσα στον Λιρόι Σανέ για το πρωτο γκολ της Μπάγερν στο τέταρτο λεπτό και ήταν σκόρερ του 2 – 0 των φιλοξενούμενων στο 74’, πρώτο γκολ του 30χρονου Άγγλου επιθετικού με τη φανέλα της πρωταθλήτριας Γερμανίας.

Η Μπάγερν μια εβδομάδα μετά το «χαστούκι» στο σούπερ καπ από τη Λειψία προηγήθηκε 3 – 0 με το γκολ του Σανέ στο 90’ και το τελικό 4 – 0 έγινε στις καθυστερήσεις του ματς από τον 18χρονο Γάλλο Ματίς Τελ.