Απολαύστε γκολ, θέαμα και την επικαιρότητα από το διεθνές ποδοσφαιρικό στερέωμα.

Με αυτο γκoλ του Σέρχιο Ράμος η Μπαρτσελόνα νίκησε 1-0 τη Σεβίλλη. Στη Γερμανία η Ντόρτμουντ πέρασε με 3-1 από την έδρα της Χόφενχαϊμ. Νικήτρια στο πορτογαλικό ντέρμπι αναδείχθηκε η Μπενφίκα, που επικράτησε 1-0 της Πόρτο.

Διαφορετική επιστροφή περίμενε σίγουρα ο Σέρχιο Ράμος με αντίπαλο την Μπαρτσελόνα στην Ισπανία. Μετά από δύο σεζόν στην Παρί Σεν Ζερμέν ο 37χρονος πρώην εμβληματικός αρχηγός της Ρεάλ έγινε άθελά του ο άνθρωπος του αγώνα. Αλλά για τους Καταλανούς καθώς με το αυτογκόλ του σε κεφαλιά του Γιαμάλ στο 76′ η Μπαρτσελόνα νίκησε 1- 0 τη Σεβίλλη στο Ολυμπιακό στάδιο της Βαρκελώνης. Και επέστρεψε στην πρώτη θέση με αγώνα περισσότερο από την δεύτερη Τσιρόνα και την τρίτη Ρεάλ.

Η Ferrari αλλάζει ονομασία – ιστορική συνεργασία με HP!

Στη Γερμανία

H Ντόρτμουντ «πάτησε» κορυφή έστω και με ματς παραπάνω από την Μπάγερν και τη Λεβερκούζεν. Προηγήθηκε στο γήπεδο της Χόφενχάιμ με το γκολ του Φίλγκρουκ στο 18ο λεπτό. Οι γηπεδούχοι έφεραν ισορροπία στο 25′ 1-1 με πέναλτι του Κράμαριτς. Ωστόσο η Ντόρτμουντ βρήκε δεύτερο γκολ πριν το τέλος του ημιχρόνου με σκόρερ τον Ρόις. Παρά την αφελέστατη ενέργεια του Μπενσεμπαϊνί που του κόστισε αποβολή με δεύτερη κίτρινη κάρτα , οι Βεστφαλοί έφθασαν και στο τελικό 3 – 1. Με εξαιρετική προσπάθεια του Νορβηγού Ράιερσον στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Στη Λισαβόνα, κλασικό Πορτογαλικό ντέρμπι Μπενφίκα – Πόρτο με δέκα παίκτες οι φιλοξενούμενοι από το 19′. Λόγω της αποβολής του Καρντόσο για το φάουλ στον Νέρες. Χαρούμενες οι φίλες της γηπεδούχου καθώς στο 69ο λεπτό ο Άνχελ Ντι Μαρία έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και με το γκολ του 35χρονου Αργεντίνου η Μπενφίκα νίκησε 1-0.

Στη Σαουδική Αραβία

H διεκδικήτρια του τίτλου Αλ Νασρ έπαιζε στην έδρα της Αλ Τάι και απέκτησε πλεονέκτημα με το γκολ του Ταλίσκα στο πρώτο ημίχρονο. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν με τον Μισιτζάν στο 79′ , αλλά λίγο πριν τη λήξη ο Κριστιάνο Ρονάλντο με εκτέλεση πέναλτι έδωσε τη νίκη 2-1 στην Αλ Νασρ. Πρώτος σκόρερ στη Σαουδική Αραβία ο Πορτογάλος σταρ, με 10 γκολ σε 8 αγώνες.