Δείτε αρκετό θέαμα από τα γήπεδα της Ευρώπης...

Στο Kαμπιονάτο η Λάτσιο νίκησε 1-0 την Σαμπντόρια και είναι στην προνομιούχο τετράδα. Ωστόσο το γκολ της χρονιάς ήταν το τρίτο που πέτυχε η Φιορεντίνα κόντρα στην Βερόνα και δεν το πρόλαβε ούτε ο τηλεσκηνοθέτης.

Είναι το γκολ της χρονιάς στην Ιταλία.

Το έβαλε ο 30χρονος αμυντικός της Φιορεντίνα Κριστιάνο Μπιράγκι στον αγώνα με τη Βερόνα με εκτέλεση φάουλ από το κέντρο του γηπέδου αιφνιδιάζοντας τους πάντες, καθώς ούτε ο τηλεσκηνοθέτης της μετάδοσης αντιλήφθηκε τι έγινε σε κανονική ροή, γιατί έδειχνε πλάνα από το φάουλ που καταλογίστηκε υπέρ της Φιορεντίνα.

Ο Μπιράγκι εκτέλεσε το φάουλ στο 89ο λεπτό και έπιασε στον «ύπνο» τον τερματοφύλακα Λορέντζο Μοντίπο, ενώ οι διαμαρτυρίες των γηπεδούχων δεν εισακούστηκαν από τον διαιτητή Φεντέρικο Λα Πένα. Ήταν το τρίτο γκολ στο νίκη 3-0 της Φιορεντίνα. Η ομάδα της Φλωρεντίας προηγήθηκε με γκολ του Τσέχου Μπαράκ στο 12ο λεπτό και το 2-0 έγινε με σκόρερ τον Βραζιλιάνο Καμπράλ στο 38ο. Σημείο αναφοράς βέβαια θα είναι το γκολ του Μπιράγκι.

Στη Ρώμη, είσοδος στην τετράδα για τη Λάτσιο Νίκησε 1-0 τη Σαμπντόρια χάρη στο καταπληκτικό γκολ του 30χρονου Ισπανού μέσου Λουίς Αλμπέρτο δέκα λεπτά πριν το τέλος της αναμέτρησης.

Στην Ισπανία νίκη για τη Βιγιαρεάλ στην προσπάθεια κατάληψης ευρωπαϊκής θέσης. Παρότι η Χετάφε βρήκε νωρίς δίχτυα με τον Ουνάλ, οι γηπεδούχοι απάντησαν με τον Τσουκουέζε στο 44′ και πήραν τη νίκη 2-1 με το γκολ του Χοσέ Λουίς Μοράλες στο δεύτερο ημίχρονο.

Στην Πορτογαλία η Σπόρτινγκ πασχίζει για τη θεση των προκριματικών στο Champions League και με σκόρερ τον Μπεγερίν στο 40′ και τον Τρινκάο στο 51ο λεπτό κατέβαλε 2-0 την Εστορίλ, ωστόσο είναι πέντε βαθμούς πίσω από την τριτη στην κατάταξη Μπράγκα.