Ο Θρύλος επικράτησε της Γιουγκ με 5-14, ξεσπώντας μετά τον αποκλεισμό από την Νόβι Μπέογκραντ και θα παλέψει για την 5η θέση.

Μία μέρα μετά την ήττα (13-11) από την «οικοδέσποινα» Νόβι Μπέογκραντ, στον προημιτελικό του Final-8 του Champions League, στο Βελιγράδι, η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού παρουσίασε «άλλο» πρόσωπο, τον πραγματικό της εαυτό, στο ματς των θέσεων 5-8 και επικράτησε άνετα με 14-5 της Γιουγκ Ντουμπρόβνικ. Παρά τη δεδομένη απουσία του Κολόμβου και αυτές των Φουντούλη (τραυματίστηκε στα πρώτα λεπτά) και Γκίλλα (αποβλήθηκε), ο Θρύλος, με τον Μπίγιατς σε μεγάλη μέρα (κράτησε ανέπαφη την εστία του για 16 λεπτά), μετέτρεψε σε «παράσταση» για ένα ρόλο το ματς της φάσης 5-8 της διοργάνωσης, αφού ήταν εξαιρετικός σε άμυνα και επίθεση, ενώ εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο τον παίκτη παραπάνω (9/12), παίρνοντας προβάδισμα 13-1 κόντρα στην κροατική ομάδα στην πισίνα «Sportski Centar 11. April».

Την Παρασκευή (2/6) στις 22:00, οι νταμπλούχοι Ελλάδας θα διεκδικήσουν την πέμπτη θέση της Ευρώπης, κόντρα στον νικητή του Φερεντσβάρος-Μπρέσια, στο ματς 5-6 του Final-8, στο Βελιγράδι.

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

7-1 στο ημίχρονο, με 5/7 στον παίκτη παραπάνω!

Ο Ολυμπιακός «μπήκε» δυνατά στο ματς, παίζοντας εξαιρετικά σε επίθεση και άμυνα και προηγήθηκε με 4-0, με τέρματα των Φιλίποβιτς (7:38), Βάμος (4:56), Παπαναστασίου (2:09) και Γενηδουνιά (1:03). Στη δεύτερη περίοδο, η Γιουγκ μείωσε σε 4-1, με τον Βάμος να ανεβάζει ξανά τη διαφορά στο +4 (1-5), με ωραίο γκολ από την περιφέρεια, στο 4:31. Στο 2:25, ο Δήμου έδωσε «αέρα» πέντε τερμάτων (1-6) στους νταμπλούχους Ελλάδας, οι οποίοι «έκλεισαν» το ημίχρονο με +6 προβάδισμα (1-7), με τον Παπαναστασίου να σκοράρει στον παίκτη παραπάνω (0:14).

Σούπερ άμυνα, προβάδισμα με… 13-1 και 14-2!

Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου (6:27), ξέφυγε με +7 (1-8), με το τρίτο προσωπικό γκολ του Παπαναστασίου, ενώ στο 5:36, ο Δήμου «έγραψε» το +8 (1-9). Οι «ερυθρόλευκοι» διατήρησαν την σπουδαία τους εμφάνιση και έφτασαν στο 10-1, με τον Μπούσλιε από το εξάμετρο (4:33), με τον Βάμος να διαμορφώνει, στο 2:49, το 11-1 του τρίτου οκτάλεπτου. Στο 6:58 της τέταρτης περιόδου, ο Μουρίκης «βρήκε» δίχτυα από τη θέση του φουνταριστού, για το 13-1, με τον Παπαναστασίου να κάνει το 14-2, 5:05 για το φινάλε! Στα εναπομείναντα λεπτά, η Γιουγκ κατάφερε και μείωσε, με τον Ολυμπιακό να επικρατεί με 14-5.

Τα οκτάλεπτα: 0-4, 1-3, 0-4, 4-3

H διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Φιλίποβιτς (περιφέρεια, 7:38), 0-2 Βάμος (π/π, 4:56), 0-3 Παπαναστασίου (π/π, 2:09), 0-4 Γενηδουνιάς (π/π, 1:03),

2ο οκτάλεπτο: 1-4 Γιόκοβιτς (πέναλτι, 6:38), 1-5 Βάμος (περιφέρεια, 4:31), 1-6 Δήμου (π/π, 2:25), 1-7 Παπαναστασίου (π/π, 0:14)

3ο οκτάλεπτο: 1-8 Παπαναστασίου (π/π, 6:27), 1-9 Δήμου (π/π, 5:36), 1-10 Μπούσλιε (περιφέρεια, 4:33), 1-11 Βάμος (π/π, 2:49)

4ο οκτάλεπτο: 1-12 Γούβης (περιφέρεια, 7:28), 1-13 Μουρίκης (φουνταριστό, 6:58), 2-13 Βουκόγεβιτς (περιφέρεια, 6:30), 2-14 Παπαναστασίου (π/π, 5:05), 3-14 Πρκόκα (π/π, 4:45), 4-14 Κάκαρης (φουνταριστό, 1:03), 5-14 Πρκόκα (π/π, 0:02)

Γιουγκ (Βιέκοσλαβ Κόμπεστσακ): Πόπαντιτς, Μπουρντιελέζ, Μοζάρα, Ζβόνο, Γιόκοβιτς 1, Βουκόγεβιτς 1, Μπιλιάκα, Λάζιτς, Πρκόκα 2, Κάκαρης 1, Γκργκούρεβιτς, Ζουβέλα, Γιούρισιτς

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ιγκόρ Μιλάνοβιτς): Μπίγιατς, Γκίλλας, Βάμος 3, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης, Γούβης 1, Δερβίσης, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Φιλίποβιτς 1, Δήμου 2, Παπαναστασίου 4, Ζερδεβάς