Η Εθνική ομάδα πραγματοποίησε μια εξαιρετική εμφάνιση και στάθηκε καλά απέναντι στην πανίσχυρη Γαλλία αλλά το πέναλτι-παρωδία του Εμπαπέ έκρινε το αποτέλεσμα.

Στο κατάμεστο Stade de France η Εθνική Ομάδα πραγματοποίησε αξιοπρεπέστατη εμφάνιση και ηττήθηκε 1-0 από τη φιναλίστ του Mundial 2022 από ένα πέναλτι που εκτέλεσε δύο φορές ο αρχηγός της Γαλλίας Κιλιάν Εμπαπέ ευστοχώντας τη δεύτερη, καθώς την πρώτη νικήθηκε από τον Βλαχοδήμο.

Η Εθνική λειτούργησε εξαιρετικά στον ανασταλτικό τομέα στο πρώτο ημίχρονο, αναχαιτίζοντας τις προσπάθειες των τρικολόρ που είχαν βέβαια την κατοχή, με εξαιρετική αλληλοκάλυψη σε όλους τους χώρους του δικού της μισού -και ιδιαίτερα εντός της μεγάλης περιοχής. Με άμυνα από όλους, χαφ και επιθετικούς, διάβασε και σταμάτησε τις επιθέσεις των γηπεδούχων που εκδηλώνονταν με παρόμοιο τρόπο: η μπάλα σε ένα στήριγμα στο ημικύκλιο και γρήγορη πάσα σε όποιον έβγαινε σε ρόλο εξτρέμ.

Η πιο καθοριστική φάση του ματς έγινε στην αρχή του β΄μέρους, στο 49′. Ο Μαυροπάνος μάρκαρε υψώνοντας το πόδι τον εφορμώντα Γκριεζμάν που επιχειρούσε κεφαλιά κοντά στην εστία, υπήρξε επαφή και τρυματισμός του Γάλλου σούπερ σταρ και ο Λαόθ αφού συμβουλεύθηκε το VAR έδειξε την άσπρη βούλα και κίτρινη κάρτα στον Έλληνα στόπερ. Η διαδικασία ελέγχου κράτησε 4 λεπτά και το πέναλτι εκτέλεσε, ποιος άλλος, ο Εμπαπέ στο 53΄, με τον Βλαχοδήμο να πέφτει και να αποκρούει. Κι εκεί που ο Ισπανός ρέφερι έδειξε συνέχεια του αγώνα, ειδοποιήθηκε εκ νέου από το VAR, έδωσε επανάληψη για είσοδο Έλληνα παίκτη στην περιοχή πριν το σουτ και στην επανεκτέλεση ο αρχηγός της Γαλλίας ευστόχησε για το 1-0 στο 55΄.

Στο 70΄ η Εθνική έμεινε με δέκα, καθώς ο Ντίνος Μαυροπάνος σταμάτησε με φάουλ τον Κολό Μουανί που έβγαινε μόνος σε τετ-α-τετ με τον Βλαχοδήμο και αντίκρυσε την απευθείας κόκκινη του Λαόθ.

Τα επόμενα λεπτά έως τη συμπλήρωση του 90λεπτου και η…παράταση των δεκατεσσάρων που έδωσε ο Λαόθ ως καθυστερήσεις, κύλησαν με τη νευρικότητα να κυριαρχεί στον αγώνα και την ενισχυμένη με δύο αμυντικούς της παίκτες, Εθνική (Ρέτσο, Κουλιεράκη), να μην επιτρέπει στους Γάλλους το δεύτερο γκολ. Μάλιστα, προς το τέλος των καθυστερήσεων, η Ελλάδα βγήκε 1-2 φορές στην αντεπίθεση, χωρίς όμως να φτάσει με αξιώσεις κοντά στην ισοφάριση.

Γαλλία (Ντιντιέ Ντεσάν): Μενιάν, Κουντέ, Κονατέ, Ουπαμεκανό, Τεό Ερναντές, Γκριεζμάν (85΄ Νκουκού), Τσουαμενί, Καμαβινγκά, Κομάν (77΄ Ντεμπελέ), Κολό Μουανί (85΄ Ζιρού), Εμπαπέ.

Ελλάδα (Γκουστάβο Πογέτ): Βλαχοδήμος, Μπάλντοκ, Μαυροπάνος, Χατζηδιάκος, Τσιμίκας, Σιώπης (66΄ Φούντας), Κουρμπέλης (86΄ Μπουχαλάκης), Μπακασέτας (71΄ Ρέτσος), Μάνταλος, Γιακουμάκης (66΄ Παυλίδης), Μασούρας (71΄ Κουλιεράκης).