Οι ερυθρόλευκοι ήταν οι απόλυτοι κυρίαρχοι, σκορπίζοντας την ομάδα της Λάρισας με 4-0 χάρη σε χατ-τρικ του πρωταγωνιστή Κώστα Φορτούνη (τα γκολ στο 16', 44', 75') και το τέρμα του Μασούρα (8'), στο πλαίσιο της εξ αναβολής 15ης αγωνιστικής της Super League, στο «Γ. Καραϊσκάκης». Αναλυτικό ρεπορτάζ, με φωτογραφίες και βίντεο, του Μιχάλη Μαχαίρα.

Οι ερυθρόλευκοι πήραν τη νίκη, αφού επικράτησαν εύκολα με 4-0 επί της ΑΕΛ. Τρομερό πρώτο ημίχρονο του Θρύλου, με 3-0 και κερδισμένο πέναλτι για την ομάδα μας. Πρωταγωνιστής ο αρχηγός μας…

Γράφει ο Μιχάλης Μαχαίρας

Ολυμπιακός: Οι διαιτητές του αγώνα με την Παρτιζάν

Για την εξ αναβολής 15η αγωνιστική της Super League, ο γηπεδούχος Ολυμπιακός αντιμετώπιζε την ΑΕΛ στο «Γ. Καραϊσκάκης».

Ο Πέδρο Μαρτίνς στην ερυθρόλευκη ενδεκάδα επέλεξε ένα καλό σύνολο, μα με αρκετές αλλαγές. Στο τέρμα ξεκίνησε ο Σα, με αμυντική γραμμή τους Τσιμίκα-Τοροσίδη στα άκρα και Μεριά-Μιράντα δίδυμο στόπερ. Μπροστά τους στον άξονα, οι Γκιλιέρμε και Νάτχο, ενώ ο Φορτούνης ξεκίνησε στην κλασική του θέση. Στις πτέρυγες επιλέχθηκαν οι Ποντένσε και Μασούρας, ενώ ως αιχμή του δόρατος ξεκίνησε ο Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο.

Για την ΑΕΛ και τον Φέστα ξεκίνησαν οι Κριστινσον, Μπάλλας, Μπαργκαν, Μιλοσάβλιεβιτς, Γιακιμοσκι, Γκολιας, Γιαουεχενι, Μόρας, Καρανικας, Ακοστα και Ζιβκοβιτς.

Απόλυτος κυρίαρχος ο Θρύλος, σκόρπισε στους …3 ανέμους την ΑΕΛ!

Ο Ολυμπιακός, όπως συνηθίζει, ξεκίνησε αρκετά δυναμικά τον αγώνα, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων, απειλώντας μόλις στο 5ο λεπτό, με τον Φορτούνη, ο οποίος δε βρήκε στόχο. Όμως, το πρώτο τέρμα δεν άργησε να γραφτεί στον πίνακα, για τον Ολυμπιακό φυσικά, όταν μετά από τρομερή πάσα του Νάτχο, ο Μασούρας με το στήθος κατέβασε και σούταρε δυνατά, κάνοντας το 1-0 στο 8ο λεπτό.

Μασούρας

Στο 16’ δεν άργησε να γίνει και το 2-0, όταν ο Κομίνης έδωσε πέναλτι σε καθαρό τράβηγμα του Γκόλια στον Μιράντα, το οποίο ο Φορτούνης το μετέτρεψε σε γκολ.

Φορτούνης

Μετά από μισή ώρα αγώνα, ο Φορτούνης με εκπληκτική κάθετη πάσα, βρήκε τον Μασούρα, ο οποίος πλάσαρε εκτός εστίας του Κρίστινσον, μόλις για λίγα εκατοστά. Πέντε λεπτά αργότερα, ο Μασούρας με κεφαλιά που δυσκόλεψε τον Κρίστινσον παραλίγο να χριστεί σκόρερ, όμως ο γκολκίπερ της ΑΕΛ απέκρουσε σε κόρνερ, έπειτα από σέντρα Τσιμίκα. Το 3-0 δεν άργησε να έρθει, με τον Κώστα Φορτούνη να πετυχαίνει το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Με το σκορ του ημιχρόνου να είναι το 3-0 και τον Ολυμπιακό να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του ματς. Οι οπαδοί του Θρύλου ήταν πολύ ευχαριστημένοι με αυτό που έβλεπαν, που τραγούδησαν δυνατά με παλμό το «έτσι ονειρευόμαστε τον Ολυμπιακό».

Στα… 4 σταμάτησε το κοντέρ, με τον Φορτούνη να σημειώνει «χατ-τρικ»!

Στο ξεκίνημα του πρώτου ημιχρόνου, οι δύο ομάδες έκαναν από μια αλλαγή, στο 46′ η Λάρισα με τον Ζίζιτς να περνά στη θέση του Ζίβκοβιτς και το 50′ τον Λάζαρο να μπαίνει αντί του Ποντένσε. Ο Ολυμπιακός δεν έχασε σε καμία χρονική στιγμή την πρωτοβουλία των κινήσεων, με τον Μαρτίνς να θέλει να ξεκουράζει παίκτες, περνώντας τον Ανδρούτσο αντί του Νάτχο, ο οποίος καταχειροκροτήθηκε.

Επιπλέον, στο 65′ της αναμέτρησης επί της ΑΕΛ, ο Αχμέντ Χασάν πέρασε στον αγωνιστικό χώρο αντί του Γκερέρο, πραγματοποιώντας την τρίτη και τελευταία του αλλαγή ο Πέδρο Μαρτίνς. Στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Φορτούνης πήγε να απειλήσει τον Κρίστινσον με απευθείας εκτέλεση κόρνερ, η οποία και αποκρούστηκε από τον τερματοφύλακα της ΑΕΛ. Οι Πειραιώτες όμως, δεν είχαν πει την τελευταία τους λέξη, αφού ο Φορτούνης, περνώντας τον γκολκίπερ της ΑΕΛ, πλάσαρε κάνοντας το 4-0 και προσωπικό του χατ-τρικ στο 75ο λεπτό. Η ΑΕΛ έκανε μια τελική στο 82′, χάρη σε σουτ που έκανε η ομάδα των φιλοξενούμενων. Γενικά η αναμέτρηση ήταν για έναν ρόλο και έναν πρωταγωνιστή, ο οποίος ήταν η ομάδα του Μαρτίνς.

Διαιτητής: Γιώργος Κομίνης

Βοηθοί: Ράινχαρτ Μπουξμπάουμ, Πολυχρόνης Κωσταράς

4ος Διαιτητής: Στέφανος Κουμπαράκης

Παρατηρητής Διαιτησίας: Γιώργος Μπίκας

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μαρτίνς): Σα, Νάτχο (Ανδρούτσος 61′), Φορτούνης, Γκερέρο (Χασάν 65′), Γκιλιέρμε, Μασούρας, Μεριά, Τσιμίκας, Μιράντα, Τοροσίδης, Ποντένσε (Λάζαρος 50′).

ΑΕΛ (Festa): Κρίστινσον, Μπάλλας, Μπαργκάν, Μιλοσάβλιεβιτς, Γιακιμόβσκι, Γκόλιας, Σικαούκα, Μόρας, Καρανίκας, Ακόστα, Ζίβκοβιτς.