Ο Ολυμπιακός με 1-3 σετ πέρασε απ τη Σύρο, νίκησε τον Φοίνικα και πλέον είναι γερά στο κόλπο για την μάχη του τίτλου.

Σπουδαίο «διπλό» στη «μάχη» του πρωταθλήματος πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού στην Ερμούπολη! Με εμφάνιση πρωταθλητή και πρώτο σκόρερ τον Τέπαν με 22 πόντους (52% αποτελεσματικότητα), ο Θρύλος επικράτησε εκτός έδρας με 3-1 σετ του Φοίνικα Σύρου, για την 6η αγωνιστική του μίνι-πρωταθλήματος της Volley League, πανηγυρίζοντας μια σημαντική «καθαρή» νίκη.

Οι πρωταθλητές Ελλάδας κέρδισαν εύκολα τα δύο πρώτα σετ, έχασαν το τρίτο και με απίστευτη αντίδραση στο τέταρτο και συνολικά 11 άσσους και 13 μπλοκ, νίκησαν την ομάδα της Σύρου, την οποία προσπέρασαν με +3 (23-20) στη βαθμολογία της Volley League.

LIVE Streaming: Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός (18:00)

Πλέον, η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι στρέφει την προσοχή της στον Μίλωνα, τον οποίο υποδέχεται την Τετάρτη (13/4) στο κλειστό του Ρέντη, για την 7η «στροφή» του μίνι-πρωταθλήματος, θέλοντας να κάνει ένα ακόμα βήμα για τη διεκδίκηση του τίτλου!

Κυριαρχία και 1-0, με 25-16!

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε δυνατά στο ματς και προηγήθηκε με 10-8 του Φοίνικα, με μπλοκ του Τέπαν, ενώ έφτασε στο +3 (8-11), με άσσο του Παγένκ. Με άσσο του Τέπαν, οι πρωταθλητές Ελλάδας ανέβασαν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +4 (9-13), ενώ μετά από άουτ του Μιχάλοβιτς, έφτασαν στο +5 (11-16) επί των γηπεδούχων.

Ο Θρύλος συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και με μπλοκ του Παγένκ, ξέφυγε με +6 (12-18) από την ομάδα της Σύρου, ενώ με φιλέ του Κόστα, έφτασε στο +7 (15-23). Με νέο πόντο του εξαιρετικού Τέπαν, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 24-15 και έτσι, μετά από άουτ σερβίς των γηπεδούχων, κατέκτησαν το πρώτο σετ με 25-16, μετρώντας τρεις άσσος, τρία μπλοκ και 61% αποτελεσματικότητα στην επίθεση!

2-0, με 25-23!

Με κεκτημένη ταχύτητα «μπήκε» στο δεύτερο σετ η ομάδα του Αλμπέρτο Τζουλιάνι, η οποία προηγήθηκε με 9-6, με μπλοκ του Παγένκ, έπειτα έφτασε στο 10-8, με τον Πέριτς, αλλά στη συνέχεια, βρέθηκε πίσω από τον Φοίνικα με 12-11.

Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ισοφάρισε σε 12-12, με τον Πέριτς και στη συνέχεια, πάτησε ακόμη περισσότερο το «γκάζι», φτάνοντας στο 16-14 επί των γηπεδούχων, με πέρασμα του Παγένκ. Με άσσο του Τέπαν, οι πρωταθλητές Ελλάδας προηγήθηκαν με +3 (19-22) του Φοίνικα, σε ένα κομβικό σημείο, έπειτα με άσσο του Πέριτς, έφτασαν σε σετ μπολ (22-24) και έτσι, με μπλοκ άουτ του Μιγιαήλοβιτς, έκαναν το 2-0 με 25-23.

Χαμένη ευκαιρία…

Στο τρίτο σετ, ο Θρύλος βρέθηκε πίσω με 6-3 και 7-4, όμως ισοφάρισε σε 14-14, με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη και σε 15-15, με τον Τέπαν, ενώ προσπέρασε με 16-15, με πλάσε του Μιγιαήλοβιτς και με 18-17, με άουτ επίθεση των γηπεδούχων.

Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν πίσω από τον Φοίνικα με 21-19, έπειτα ισοφάρισαν σε 21-21, με πρώτο χρόνο του Ανδρεάδη και άσσο του Πέριτς, όμως δεν τα κατάφεραν και έχασαν το τρίτο σετ με 25-22.

Σπουδαία αντίδραση και νίκη στη Σύρο!

Στο τέταρτο σετ, οι Πειραιώτες δεν ξεκίνησαν καλά και βρέθηκαν πίσω με 5-0, 6-1, 8-2 και 13-8, όμως έβγαλαν αντίδραση και με «χτύπημα» του Μιγιαήλοβιτς, ισοφάρισαν σε 13-13, ενώ στη συνέχεια, με τρεις διαδοχικούς πόντους του Παγένκ, άσσο του Μιγιαήλοβιτς και κακή επίθεση του Φοίνικα, προσπέρασαν με +5 (14-19).

Με δύο πόντους του Πέριτς, η ομάδα μας έκανε το 22-17 και 23-18, με μπλοκ του Παπαδόπουλου έφτασε στο +6 και σε σετ μπολ/ματς μπολ (18-24) και έτσι, με φιλέ του Φοίνικα, κατέκτησαν το τέταρτο σετ και τη νίκη, με 25-19 και 3-1!

Τα σετ 1-3: 16-25, 23-25, 25-22, 19-25

1ο σετ: 7-8, 11-16, 14-21, 16-25

2ο σετ: 6-8, 14-16, 19-21, 23-25

3ο σετ: 8-5, 15-16, 21-19, 24-22

4ο σετ: 8-2, 14-16, 16-21, 19-25