Ο Στέφανος Τσιτσιπάς δυσκολεύτηκε από τον Φίλιπ Κολσράιμπερ, αλλά στο τέλος κατάφερε να πάρει τη πρόκριση για το δεύτερο γύρο του Ολυμπιακού τουρνουά κερδίζοντας με 2-1 σετ.

Κάθε αρχή και δύσκολη για τον Στέφανο Τσιτσιπά, ο οποίος δυσκολεύτηκε σε αρκετά σημεία από τον Γερμανό Φίλιπ Κολσράιμπερ, αλλά στο τέλος έκανε νικηφόρα πρεμιέρα στο Ολυμπιακό τουρνουά του τένις και πήρε την πρόκριση για το δεύτερο γύρο, κερδίζοντας με 2-1 σετ (6-3, 3-6, 6-3), σε μία ώρα και πενήντα λεπτά.

Ο Τσιτσιπάς έκανε το 3-0 στις αναμετρήσεις του με τον Κολσράιμπερ, καθώς είχαν προηγηθεί οι νίκες του σε δύο αγώνες που έγιναν το 2018.

Στο δεύτερο γύρο του τουρνουά, θα περιμένει έναν εκ των Φράνσις Τιαφό ή Κουόν.

Όσον αφορά το παιχνίδι, ο Έλληνας τενίστας μπόρεσε να κάνει το μπρέικ στο τέταρτο γκέιμ του πρώτου σετ και να προηγηθεί με 3-1. Έκτοτε κατάφερε να υπερασπιστεί το προβάδισμά του και έφτασε στο 1-0, με 6-3 στα γκέιμ, σε 35 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ, αντιστράφηκε η κατάσταση, καθώς ο Κολσράιμπερ εμφανίστηκε πιο σταθερός σε απόδοση και στα χτυπήματά του και ισοφάρισε σε 1-1. Ο Γερμανός μπόρεσε να κάνει το μπρέικ στο Τσιτσιπά στο κρίσιμο όγδοο γκέιμ και προηγήθηκε με 5-3. Κατάφερε να κλείσει δύσκολα το σετ στο δικό του σερβίς και απάντησε με το ίδιο σκορ στον Στέφανο (6-3).

Το τρίτο σετ ξεκίνησε όπως τελείωσε το δεύτερο. Ο Γερμανός πήρε το προβάδισμα με 1-0, κάνοντας από το ξεκίνημα το μπρέικ στο σερβίς του Τσιτσιπά. Ο Έλληνας βρέθηκε σε δύσκολη θέση, αλλά μπόρεσε να επιστρέψει στην διεκδίκηση του ματς, και με τρία σερί γκέιμς έκανε το 3-2.