Με το ευρύ 79-20 οι γυναίκες του Ολυμπιακού, νίκησαν τις αντίστοιχες του Πρωτέα Βούλας σε φιλική αναμέτρηση.

Οι “ερυθρόλευκες” ξεμούδιασαν απέναντι στον Πρωτέα Βούλας, επικρατώντας με το ευρύ 79-20 στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας για το πρώτο φιλικό της σεζόν. Ο Γιώργος Παντελάκης είχε την ευκαιρία να δει και να δοκιμάσει συστήματα και πρόσωπα ενώ φάνηκε και το επίπεδο ετοιμότητας της ομάδας του.

Στην βασική πεντάδα ξεκίνησαν οι Νικολοπούλου, Σταμολάμπρου, Σταματή, Σπυριδοπούλου και Γιουρτσένκοβα με την πρώτη περίοδο να κλείνει με το σκορ στο 18-8. Στην δεύτερη περίοδο, η εντυπωσιακή αμυντική λειτουργία από τις Γυναίκες του Ολυμπιακού “άνοιξαν” την διαφορά και στο ημίχρονο, το σκορ σταμάτησε στο 39-8 με τον Πρωτέα να μην καταφέρνει να βρει ούτε ένα πόντο (!). Στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξαν πολλά, με το πόδι στο “γκάζι” από τον Ολυμπιακό και την ομάδα της Βούλας να μην μπορεί να αντιδράσει. Οι δύο ομάδες άρχισαν την τελευταία περίοδο με την διαφορά στους 42 πόντους (59-17) ενώ το αποτέλεσμα “μαρτυράει” την διαφορά ποιότητας των δύο ομάδων, αφού το ματς τελείωσε στο +59 από τον Ολυμπιακό (79-20).

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Τα δεκάλεπτα: 19-8, 39-8, 59-17, 79-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Νικολοπούλου 9 (1), Σταμολάμπρου 4, Σπυριδοπούλου 9 (1), Γιουρτσένκοβα 8, Σταμάτη 6 (2), Παυλοπούλου 6, Αυτζή 13 (3), Σωτηρίου 9 (3), Κοσμά 5 (1), Λούκα 6, Γέμελος 4, Παπακώστα.