Με το επιβλητικό 55-38 ο Ολυμπιακός επικράτησε των Εσπερίδων λίγες ημέρες πριν την αναμέτρηση με τη Βίσλα Κρακοβίας

Σε εξαιρετική κατάσταση ενόψει των προκριματικών της Euroleague, κόντρα στη Βίσλα Κρακοβίας, έδειξε η ομάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού την Τετάρτη το βράδυ. Με κορυφαία τη Λικέντρα Τζόνσον, η οποία σημείωσε 13 πόντους, ο Θρύλος πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και νίκησε 55-38 τις Εσπερίδες, σε φιλικό στην Καλλιθέα.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας μπορεί να δυσκολεύτηκαν λίγο στο πρώτο ημίχρονο, όμως πάτησαν… γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και πανηγύρισαν τη νίκη. Συγκεκριμένα, οι «ερυθρόλευκες» ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο όντας πίσω στο σκορ με 26-20, ωστόσο στο τρίτο δεκάλεπτο «ξέσπασαν» και «έτρεξαν» ένα επί μέρους 22-2, παίρνοντας εύκολα το προβάδισμα.

Δυναμικό παρών του κόσμου στο «Μ. Μερκούρη» (vid)

Τα δεκάλεπτα: 10-5, 26-20, 28-42, 38-55

Εσπερίδες Καλλιθέας: Ευμορφοπούλου 2, Δανούση 5, Κεχαγιά 7, Κάστρο 7, Πατεράκη 3, Ουίλιαμς 10, Τζέικο 4.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τόμας 6 (2), Μάζιτς 2, Σταμάτη 4, Αυτζή 2, Σπυριδοπούλου 4, Παυλοπούλου 5 (1), Νικολοπούλου 4, Σωτηρίου 5 (1), Λίτση 2, Τζόνσον 13, Κοσμά 8.