Ο Ολυμπιακός φιλοξενήθηκε στην έδρα της Φενέρμπαχτσε και κατάφερε να πάρει ένα πολύ μεγάλο διπλό με 73-93.

Ένα πολύ μεγάλο ματς και μία μεγάλη βραδιά για τον Ολυμπιακό στην Κωνσταντινούπολη με αντίπαλο τη Φενέρμπαχτσε. Οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν να επικρατήσουν με 73-93 και πήραν μία σπουδαία νίκη στην 22η αγωνιστική της Euroleague.

Τρομερό μπάσκετ από τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα, οι οποίοι από το πρώτο δεκάλεπτο κυριάρχησαν στην αναμέτρηση και έδειξαν ότι δεν επηρεάζονται από απουσίες και στόχος είναι μόνο η κορυφή.

Επικό γλέντι της ΚΑΕ: «Ως εδώ, παρκαδόρε»

Το παιχνίδι είχε ξεκινήσει με τον Ολυμπιακό να ανοίγει το σκορ με τρίποντο του Κώστα Παπανικολάου στο 09:34. Όχι μόνο αυτό, αλλά είχε ακολουθήσει τρίποντο με τον Αϊζάια Κάνααν και ένα δίποντο του Σάσα Βεζένκοφ, με τους «ερυθρόλευκους» να βρίσκονται μπροστά στο σκορ με 8-0.

Το πρώτο καλά της Φενέρ, είχε έρθει στο 05:41, με δίποντο του Μπούκερ. Στο 03:30, με δίποντο του Κώστα Αντετοκούνμπο, οι γηπεδούχοι είχαν μειώσει στους τέσσερεις, κάνοντας το 7-14, όμως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν πάει και πάλι τη διαφορά στους 9, με ένα τρίποντο και ένα δίποντο μέχρι το 02:39 (7-16).

Ένα εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο για τον Ολυμπιακό ολοκληρώθηκε με 14 πόντους διαφοράς, μιας και στο 00:11, ο Κάνααν είχε ευστοχήσει σε τρίποντο και είχε κάνει το 10-24.

Με την έναρξη του δευτέρου δεκαλέπτου, το πρώτο καλάθι το είχε πετύχει με τρίποντο ο Μότλεϊ με τρίποντο στο 09:38. Ο Ολυμπιακός όμως, είχε απαντήσει με τον καλύτερο τρόπο, καθώς είχε ακολουθήσει ένα σερί 7-0 μέχρι το 07:47 και με καλάθια των Λαρεντζάκη, ΜακΚίσικ και Μπολομπόι να γίνεται το 13-31. Η Φενέρ είχε μειώσει με τρίποντο του Μαχμούτογλου, αλλά με ένα νέο σερί 8-0, η διαφορά είχε πάει στους 23 (16-39)!

Αυτό δεν ήταν το μοναδικό επίτευγμα του Ολυμπιακού, με τους παίκτες του Γιώργου Μπαρτζώκα να μην σταματάνε εκεί. Το 16-39, είχε γίνει…  16-46, σε ένα πρώτο ημίχρονο που οι Πειραιώτες ήταν ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟΙ.

Ο Γκούντουριτς με τρίποντο είχε μειώσει σε 19-46, με τον Ολυμπιακό στο 02:51, να κάνει το 19-48. Οι «ερυθρόλευκοι» είχαν διαχειριστεί εξαιρετικά τη διαφορά τους και κατάφεραν να πάνε στα αποδυτήρια με μία διαφορά +21 (30-51).

Το πρώτο καλάθι του δευτέρου ημιχρόνου, το είχε πετύχει ο Γκούντουριτς με γκολ φάουλ στο 09:07. Οι «ερυθρόλευκοι» με ένα επιμέρους σκορ 10-2, είχαν πάει τη διαφορά στους 26 στο 06:55 (36-61) με τον Κάνααν να είναι απίστευτος και να δείχνει πιο καυτός από ποτέ. Όσο και να προσπαθούσε η Φενέρ να μειώσει, ο Ολυμπιακός κράταγε υψηλά τη διαφορά.

Στο 01:24 με απίστευτο τρίποντο του Κάνααν, το σκορ ήταν 46-75. Τελευταίο καλάθι στο τρίτο δεκάλεπτο, ήταν με με δίποντο του Γκούντουριτς, ο οποίος είχε διαμορφώσει το 51-77.