Ο Ολυμπιακός, με πρωταγωνιστές τους Μασούρα (2 γκολ, 1 ασίστ) και Τικίνιο, απέδρασε με το «διπλό» (0-3) από την Κωνσταντινούπολη επί της Φενέρμπαχτσε. Μόνος πρώτος στον όμιλο, ισοπέδωσε τους Τούρκους στο σπίτι τους, ενώ σειρά παίρνει ο ΠΕΛΑΤΗΣ την Κυριακή. Αναλυτικό ρεπορτάζ του Μιχάλη Μαχαίρα.

Οι Πειραιώτες πέτυχαν μια θριαμβευτική νίκη, σκορπώντας το σύνολο του Βίτορ Περέιρα με… τριάρα (0-3), για τη δεύτερη αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Europa League. Πρωταγωνιστές της αναμέτρησης ο Γιώργος Μασούρας κι ο Τικίνιο Σοάρες, με τον Παναθηναϊκό να παίρνει σειρά, την ερχόμενη Κυριακή για τη Super League Interwetten, στο φινάλε της διαβολοβδομάδας.

Ο Ολυμπιακός, το βράδυ της Πέμπτης, πραγματοποίησε το πιο δύσκολο ματς για φέτος. Μετά τη νίκη επί της Βελγικής Αντβέρπ, οι Πειραιώτες επιδίωξαν το 2/2 με τον Πέδρο Μαρτίνς να προετοίμαζε όλη τη βδομάδα την ομάδα μας, για την αναμέτρηση επί της Φενέρμπαχτσε. Άλλωστε, η ομάδα μας βρίσκεται στη «μέση» μιας διαβολοβδομάδας.

Οι «ερυθρόλευκοι» δοκιμάζονταν στο «Σουκρού Σαράτζογλου», το οποίο είχε γεμίσει κατά 50% με οπαδούς της Φενέρμπαχτσε, οι οποίοι έδιναν τη δική τους νότα στο ματς.

Στην Τουρκία από το μεσημέρι της Πέμπτης βρισκόταν ο ισχυρός άνδρας του συλλόγου, Βαγγέλης Μαρινάκης. Ο οποίος με την παρουσία του στήριξε τις προσπάθειες των «ερυθρόλευκων» στην Πόλη.

Τα πλάνα των δύο προπονητών:

Ο Βίτορ Περέιρα στερούνταν των υπηρεσιών του Μεζούτ Οζίλ, αλλά ο Δημήτρης Πέλκας ήταν τελικά σε θέση να αγωνιστεί. Μάλιστα, πήρε θέση στην αρχική ενδεκάδα. Η οποία ξεκινούσε με τον Μπαγιντίρ στο τέρμα, Νόβακ, Κιμ και Σάλαϊ στην τριάδα της άμυνας, Οσάγι-Σάμουελ, Γιαντάς, Λουίζ Γκουστάβο και Καντίογλου βρέθηκαν στην τετράδα του κέντρου, με τους Ρόσι, Πέλκα και Βαλέντσια να είναι μπροστά.
Στον πάγκο των γηπεδούχων βρέθηκαν οι: Μέγιερ, Μπερίσα, Ζάιτς, Μουχάμεντ, Μπέρκε, Ερτογκρούλ, Ρουχάν Αρντά, Γιφκίτ, Αρντά Κουρτουλάν.

Για τον Πέδρο Μαρτίνς τα πράγματα ήταν πιο εύκολα, ως προς την ενδεκάδα. Ο Βατσλίκ βρέθηκε στην εστία, με την τριάδα της άμυνας να αποτελείται από τους Σισέ, Μπα, Παπασταθόπουλο. Ενώ στην τετράδα της μεσαίας γραμμής βρέθηκαν οι Μασούρας, Μαντί Καμαρά, Μπουχαλάκης και Ρέαμπτσιουκ. Οι Αγκιμπού Καμαρά και Ονιεκουρού βρέθηκαν στα δύο φτερά, με τον Τικίνιο στην κορυφή της επίθεσης.
Στον πάγκο για τον Θρύλο βρέθηκαν οι: Καραργύρης, Τζολάκης, Κούντε, Ρόνι Λόπες, Ελ Αραμπί, Ανδρούτσος, Βρουσάι, Μάρκοβιτς, Λαλά, Βαλμπουενά, Καρμπόβνικ και Σουρλής.

Ολυμπιακός | Νωρίς κεφάλι στο ματς, με «δράστη» τον Τικίνιο!

Με το ξεκίνημα της αναμέτρησης, η Φενέρ απείλησε νωρίς νωρίς στο ματς, μόλις στο 2ο λεπτό, με τον Καντίογλου, με την μπάλα να παίρνει περίεργη τροχιά, όμως να καταλήγει εκτός. Οι γηπεδούχοι πίεζαν αρκετά από την αρχή. Ενώ στο χορτάρι, δεξιός μπακ αγωνιζόταν ο Ουσεϊνού Μπα, παρόλη την διάταξη που παρουσιάστηκε προτού αρχίσει το ευρωπαϊκό ματς. Στο χορτάρι φαινόταν ένα 4-1-4-1.

Στο 6ο λεπτό, ο Ολυμπιακός πήρε προβάδισμα στην αναμέτρηση, καθώς εκδήλωσε μια εξαιρετική αντεπίθεση. Ο Μασούρας έκανε μια τρομερή πάσα στον Βραζιλιάνο στράικερ, Τικίνιο Σοάρες, με τον ίδιο να σκοράρει με ένα σεντερφορίσιο πλασέ, κερδίζοντας τον Αλτάι και κάνοντας το 0-1.

Στα επόμενα λεπτά, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με πολλούς τρόπους να πιέσουν τον Ολυμπιακό, όμως η «ερυθρόλευκη» άμυνα ανταποκρινόταν άρτια. Στο 19’ ο Γκουστάβο δοκίμασε ένα σουτ, το οποίο όμως κόπηκε.

Στο 35ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από το 0-2, με δημιουργό ξανά τον Μασούρα και εκτελεστή τον Μαντί Καμαρά. Ο Έλληνας μεσοεπιθετικός έκανε μια πολύ καλή ενέργεια, βγάζοντας την μπάλα στον Αφρικανό χαφ, με τον τελευταίο να δοκιμάζει ένα δυνατό σουτ, και τον Αλτάι να απομακρύνει δύσκολα σε κόρνερ.

Στα επόμενα λεπτά, έπεσε ο ρυθμός του ματς, είχαμε και λίγα νεύρα. «Κιτρινίστηκαν» οι Ρέαμπτσιουκ (για το ότι ο διαιτητής έκρινε πως εκβίασε πέναλτι) και Σισέ (λόγω νεύρων). Όπως επίσης και ο Ουσεϊνού Μπα, με τους 3 από τους 4 αμυντικούς του Θρύλου να είχαν… θέμα ενόψει της συνέχειας της αναμέτρησης. Οι καθυστερήσεις για την ανάπαυλα ήταν 1 λεπτό, με τον Ρόσι να χάνει τεράστια ευκαιρία στο διάστημα εκείνο, σουτάροντας ψηλά άουτ από την εστία του Τόμας Βατσλίκ.

Ολυμπιακός | Τους… τελείωσε ο Μασούρας!

Στο Β’ μέρος, ο Πέδρο Μαρτίνς αντικατέστησε τον Ουσεϊνού Μπα, βάζοντας τον Κένι Λαλά στην αναμέτρηση. Στα επόμενα λεπτά, ο Θρύλος δεν κρατούσε την μπάλα στα πόδια, με την Φενέρμπαχτσε να προσπαθεί να μπει στο ματς. Στο 56′ ο Πέλκας πέρασε πίσω από την πλάτη του Σισέ, με τον Έλληνα παίκτη να σουτάρει και η μπάλα να βρίσκει το δοκάρι του Βατσλίκ και να περνά εκτός.

Σε αυτήν τη φάση ο Ολυμπιακός στάθηκε τυχερός, και οι γηπεδούχοι είχαν την ψυχολογία. Λίγο πριν τη συμπλήρωση μιας ώρας παιχνιδιού, ο Θρύλος βγήκε στην αντεπίθεση τρεις με δύο, με τον Αγκιμπού να μπαίνει στην περιοχή, να δοκιμάζει το σουτ και τον Αλτάι να αποκρούει.

Στο 62ο λεπτό, ο Ολυμπιακός έκανε το 0-2, όταν μετά από τρομερή διείσδυση του Τικίνιο, ο Βραζιλιάνος πάσαρε στον Καμαρά, ο Αφρικανός δεν ευστόχησε με τον Αλτάι να αποκρούει εντυπωσιακά, την μπάλα υποδέχτηκε ο Μασούρας, ο οποίος με δυνατό σουτ πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Αμέσως, ο Πέδρο Μαρτίνς πέρασε και τον Κούντε, αντί του Ονιεκουρού.

Ο Θρύλος δεν έμεινε εκεί, το 0-3 έγινε με τον Μασούρα για ακόμη μια φορά. Η φάση ξεκίνησε ξανά με τον Τικίνιο, ο οποίος μετά από εξαιρετική κίνηση βρήκε τον Αγκιμπού. Ο ίδιος έκανε ντρίμπλα, σούταρε, με το σουτ του να αποκρούεται, και τον ριμπάουντερ -για ακόμη μια φορά- Μασούρα, να κάνει τρία τα γκολ του Ολυμπιακού.

Στα τελευταία λεπτά, ο Περέιρα προσπάθησε να ρίξει όλα του τα όπλα μέσα στην αναμέτρηση, όμως ο Ολυμπιακός έφτασε μια ανάσα από το 0-4, και πάλι με τον Μασούρα. Μετά από κλέψιμο του Μπουχαλάκη, ο σκόρερ δύο τερμάτων έχασε τετ α τετ, με τον Αλτάι να μπλοκάρει.

Ο Πέδρο Μαρτίνς έριξε και τον Ελ Αραμπί αντί του Τικίνιο Σοάρες για τα τελευταία λεπτά. Φινάλε των αλλαγών για τον Πορτογάλο τεχνικό ήταν οι Βρουσάι και Βαλμπουενά, αντί των Μασούρα και Μαντί Καμαρά. Τα λεπτά των καθυστερήσεων για το τέλος του εφιαλτικού για τους γηπεδούχους ματς, ήταν 3 λεπτά. Με τον Θρύλο να παίρνει μια τεράστια νίκη και σε έκταση και σε σημασία. Ατενίζει τον όμιλο από το ρετιρέ, έχοντας τον πρώτο λόγο για πρόκριση.