Στην Σύρο αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στον τοπικό Φοίνικα για τον τρίτο ημιτελικό των πλέι οφ της Volleyleague ανδρών, με τους ερυθρόλευκους να ηττώνται με 3-0 σετ, δείχνοντας κούραση, αλλά και δυσκολία να ανταποκριθούν στον αγώνα λόγω των απουσιών των Αλεξίεφ και Κουμεντάκη.

Στην Σύρο αγωνίστηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στον τοπικό Φοίνικα για τον τρίτο ημιτελικό των πλέι οφ της Volleyleague ανδρών, με τους ερυθρόλευκους να ηττώνται με 3-0 σετ, δείχνοντας κούραση, αλλά και δυσκολία να ανταποκριθούν στον αγώνα λόγω των απουσιών του Αλεξίεφ και Κουμεντάκη. Έτσι, η ομάδα της Σύρου μείωσε σε 2-1, με τον Ολυμπιακό να αγωνίζεται ξανά σε τέταρτο παιχνίδι την Μεγάλη Πέμπτη.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Το πρώτο σετ άρχισε με τον Ολυμπιακό να παίρνει προβάδισμα με 2-3 μετά από μπλοκ του Ραουβέρντινκ. Οι ερυθρόλευκοι έκαναν το 4-8 με παράβαση τριών μέτρων του Μίλη, με τον Φοίνικα να αντιδρά και να ισοφαρίζει πολύ γρήγορα σε 8-8 με μπλοκ του Φίλιο. Οι Πειραιώτες με καρφί του Ραουνβέρντινκ έκαναν το 13-15. Η ομάδα της Σύρου κατάφερε και πάλι να ισοφαρίσει σε 19-19 μετά από το ανεπιτυχής καρφί του Σμιτ. Η ομάδα του Μουνιόθ πέρασε μπροστά με 22-23, έπειτα από καρφί του Ζουπάνη. Με τον Φοίνικα, εντέλει να ισοφαρίζει σε 24-24, παρά το προβάδισμα των ερυθρόλευκων με 22-24. Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ανακτήσει το προβάδισμα, με αποτέλεσμα ο Φοίνικας να κατακτήσει το πρώτο σετ με 26-24 μετά από άσσο του Βουλκίδη.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με την ομάδα της Σύρου να παίρνει το προβάδισμα με 2-0 και τον Ολυμπιακό να ισοφαρίζει άμεσα σε 2-2 με το κακό σέρβις του Εβάντρο. Ο Φοίνικας έχοντας ως όπλο την κακή υποδοχή των ερυθρόλευκων στο σέρβις έκαναν το 6-3 με το σέρβις του Σμαραγδή όπου κατέληξε άουτ. Οι παίκτες του Φοίνικα με μπλοκ του Λέσκοφ αύξησαν το προβάδισμα τους στο +5 (10-5), με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 10-7, έπειτα από μπλοκ άουτ του Ραουβέρντινκ. Το σκορ για αρκετή ώρα  κινήθηκε στα ίδια επίπεδα με την ομάδα του Φοίνικα να κρατιέται σταθερά μπροστά με διάφορες των τριών και τεσσάρων πόντων και τον Ολυμπιακό να μη μπορεί να αντιδράσει, αφού οι Συριανοί με μπλοκ του Βουλκίδη έκαναν το 20-14. Οι Πειραιώτες καταφέρουν να μειώσουν σε 21-17 με μπλοκ του Στιβαχτή, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό, με τον Φοίνικα να επικρατεί και στο δεύτερο σετ με 25-20 και να κάνει το 2-0 στον αγώνα.

Το τρίτο σετ άρχισε με τον Ολυμπιακό να παίρνει το προβάδισμα με 3-4 μετά από πάιπ του Ράουβερντινκ. Οι ερυθρόλευκοι με τρομερό καρφί του Σμιτ έκαναν το 6-7, αλλά ο Φοίνικας αντέδρασε, περνώντας μπροστά με 9-8 μετά από καρφί του Μήλη. Ο Ολυμπιακός ανέκτησε το προβάδισμα με μπλοκ από τον Πετρέα για το 10-12, με την ομάδα της Σύρου, στη συνέχεια να περνάει μπροστά με 15-14 με επίθεση του Εβάντρο. Οι Πειραιώτες ισοφάρισαν σε 18-18 με τον Χριστοφιδέλη, με το ματς από εκεί και έπειτα να πηγαίνει πόντο πόντο για αρκετή ώρα έως ότου ο Φοίνικας ξεφύγει με 23-21 με πάιπ του Εβάντρο. Η κατάσταση δεν άλλαξε, με τον Φοίνικα να κατακτά το σετ με 25-21 και συγχρόνως να παίρνει και τη νίκη με 3-0 σετ, μειώνοντας σε 2-1 στη σειρά των ημιτελικών του πρωταθλήματος της Volleyleague ανδρών.