Ο αθλητής του Ολυμπιακού, Απόστολος Παπαστάμος, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στον τελικό των 400μ. μικτή ατομική του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος κολύμβησης και εξασφάλισε θέση στους Ολυμπιακούς Αγώνες!

Πρωταθλητής Ευρώπης με πανελλήνιο ρεκόρ και όριο για το Παρίσι πραγματοποίησε ο συγκλονιστικός Απόστολος Παπαστάμος στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα Κολύμβησης, το οποίο διεξάγεται στο Βελιγράδι.

Ο Έλληνας πρωταθλητής και αθλητής του Ολυμπιακού, Παπαστάμος, κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο με χρόνο 4:10.83, κατέρριψε μετά από πέντε χρόνια το δικό του πανελλήνιο ρεκόρ και ταυτόχρονα έπιασε το όριο για το Παρίσι, εξασφαλίζοντας τη συμμετοχή του στους Ολυμπιακούς Αγώνες για δεύτερη φορά στην καριέρα του!

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε στον τελικό και ο Δανιήλ Γιουρτζίδης, ο οποίος τερμάτισε στην τέταρτη θέση με 4:16.64, πραγματοποιώντας ατομικό ρεκόρ.