Καθόλου δεν δυσκολεύτηκαν οι γυναίκες του Ολυμπιακού απέναντι στο Μαρκόπουλο για την 9η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Volleyleague. Οι «ερυθρόλευκες» νίκησαν στο κλειστό του Ρέντη με 3-0, πραγματοποιώντας έτσι μία καλή προπόνηση ενόψει της συνέχειας.

Μπορεί στο πρώτο σετ η ομάδα του Πειραιά να μπήκε χαλαρά και να έμεινε πίσω με 1-4 στο σκορ, αλλά η συνέεχια ήταν τέτοια για τον Ολυμπιακό που δεν άφησε κανένα περιθώριο στην αντίπαλο.

LIVE Streaming: Μαρκόπουλο – Ολυμπιακός (18:00)

Κάλυψαν τη διαφορά οι «ερυθρόλευκες» και όσο κυλούσε το σετ διεύρυναν το προβάδισμα τους που έφτασε και τους επτά πόντους (15-8). Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 19-16, αλλά οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ήταν αυτές που είχαν τον έλεγχο. Δυο διαδοχικοί άσσοι από την Χίπε διαμόρφωσαν το 22-16, η Λαμπρούση κάρφωσε για το 23-16 και από μπλοκ άουτ ο Ολυμπιακός έφτασε στο σετ μπολ. Η Χίπε, με εξαιρετικό χτύπημα πήρε το μπλοκ άουτ και τελείωσε το σετ (25-17), για το 1-0 στον αγώνα.

Το δεύτερο σετ κατακτήθηκε από τον Θρύλο ακόμη πιο άνετα, κάτι που το δείχνει και το 25-13 του σετ. Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε ακόμη και με 15-5, ενώ στη συνέχεια το σκορ πήγε στο 22-10 μέχρι που ήρθε η ολοκλήρωση του σετ με 25-13.

Η εικόνα του αγώνα δεν άλλαξε ούτε στο τρίτο σετ. Οι «ερυθρόλευκες» έχτισαν από την αρχή μια διαφορά (6-3), την οποία διεύρυναν όσο εξελισσόταν το σετ (9-4). Το Μαρκόπουλο μείωσε σε 9-8 αλλά η ανωτερότητα του Ολυμπιακού δεν μπορούσε να αμφισβητηθεί και η διαφορά πολύ γρήγορα επέστρεψε στο συν τρία (11-8). Η Βλάχάκη κάρφωσε για τη μέγιστη διαφορά στο σετ, μέχρι εκείνο το σημείο και το συν έξι για τον Ολυμπιακό (16-10). Η Χίπε κάρφωσε τόσο για το 22-19 όσο και το 23-19. Ματς μπολ από την Ζακχαίου (24-20), με την Βλαχάκη να τελειώνει τον αγώνα (25-20). Πρώτη σκόρερ του παιχνιδιού ήταν η Σάσκια Χίπε με 17 πόντους και ακολούθησαν οι Έμοντς και Βλαχάκη με 13 και 9 αντίστοιχα.

Τα σετ: 3-0 σε 1:02, 25-17 (8-6′), 25-13 (18′), 25-20 (25′)

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-16, 25-17

2ο σετ: 8-2, 16-5, 21-8, 25-13

3ο σετ: 8-4, 16-10, 21-15, 25-20

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς) : Γιώτα 6 (5/8 επ., 1 μπλοκ), Λαμπρούση 6 (3/4 επ., 1 μπλοκ., 2 άσσοι), Βλαχάκη 9 (8/23 επ., 1 άσσος, 50% υπ., 50% αρ.), Χριστοδούλου 1 (1/1 επ.), Χίπε 17 (13/22 επ., 4 άσσοι), Έμοντς 13 (11/19 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος, 83% υπ., 58% αρ.), Κοκκινάκη -λ (59% υπ., 45% αρ.) / Νομικού, Νικολογιάννη, Κωνσταντινίδου Λ. (2 2 άσσοι), Ζακχαίου 7 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος).

ΜΑΡΚΟΠΟΥΛΟ (Σωτηρόπουλος) : Κνέζεβιτς 2 (2/3 επ.), Ρόσας 11 (9/31 επ., 2 μπλοκ, 32% υπ., 21% αρ.), Τσιτσιγιάννη 4 (4/23 επ.), Διάλλα 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Μπόκη 3 (2/7 επ., 1 μπλοκ), Λιουτίκοβα 4 (4/6 επ., 28% υπ., 17% αρ.), Κόττα -λ (55%υπ., 27% αρ.) / Χατζηγρηγορίου 2 (1/2 επ., 1 μπλοκ), Παπαδοπούλου 2 (1/2 επ., 1 άσσος).