Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ του Πανναξιακού, στο «Μελίνα Μερκούρη»...

Εύκολη νίκη με 3-0 σετ επί του Πανναξιακού, στο Ρέντη, για την 7η αγωνιστική της Volleyleague, πήρε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία συνέχισε το νικηφόρο σερί της. Οι «ερυθρόλευκες» πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση, ανάγκασαν την ομάδα της Νάξου στην πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα και έβγαλαν αντίδραση μετά τα ματς με τη γαλλική Βολερό, για το Challenge Cup. Πρώτη σκόρερ στην αναμέτρηση αναδείχθηκε η Σάσκια Χίπε με 21 πόντους (20/40 επ., 1 μπλοκ), ενώ με 10 ακολούθησε η Μέιφιλιντ. Να σημειωθεί ότι ο Θρύλος μείωσε στο -3 από τον πρωτοπόρο Πανναξιακό, έχοντας και ένα ματς λιγότερο.

Στο πρώτο σετ, οι Κυπελλούχες Ευρώπης ξεκίνησαν πολύ δυνατά, κάτι που αποδεικνύεται από το γεγονός ότι προηγήθηκαν με 10-4 και 12-6. Μάλιστα, η Μέιφιλντ με δικό της πόντο έκανε το 16-6, με τη διαφορά να παραμένει σε υψηλά επίπεδα μέχρι το τέλος. Το 25-11 έκανε η Κατερίνα Γιώτα, για το 1-0 του Ολυμπιακού.

Τα highlights από τον θρίαμβο του Θρύλου στο Μετς! (vid)

Στο δεύτερο σετ, ο Πανναξιακός μπήκε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 5-8. Ωστόσο, τα κορίτσια του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς ανέβασαν την απόδοσή τους και με πόντο της Λαμρούση πήραν το προβάδισμα με 10-9. Ο Θρύλος ανέβασε, σταδιακά, τη διαφορά του σκορ και πήρε και το δεύτερο σετ αρκετά εύκολα, κάτι που αποδεικνύει το 25-17.

Στο τρίτο και τελευταίο σετ, ο Ολυμπιακός είχε τον απόλυτο έλεγχο μέχρι τα μέσα. Ωστόσο, από εκεί και έπειτα, η ομάδα της Νάξου προηγήθηκε με 14-15, με τις «ερυθρόλευκες» να απαντάει για το 17-15. Μέχρι το φινάλε, το σκορ πήγαινε πόντο-πόντο, με τον Θρύλο να επικρατεί, τελικά, με 26-24, χάρη σε πόντο της Γιώτα.

Τα σετ: 3-0 σε 1. 05 25-11 (17’), 25-17 (21’) 26-24 (27’)

1ο σετ: 8-4, 16-6, 21-10, 25-11

2ο σετ: 5-8, 16-13, 21-14, 25-17

3ο σετ: 8-5, 16-15, 21-19, 26-24

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 6 (1/5 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Μέϊφιλντ 10 (6/16 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ, 52%υπ.-38%αρ.), Λαμπρούση 7 (6/11 επ., 1 μπλοκ), Βλαχάκη 7 (6/18 επ., 1 μπλοκ, 71%υπ.-57%αρ.), Χριστοδούλου 7 (2/6 επ., 2 άσσοι, 3 μπλοκ), Χίπε 21 (20/40 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκη –λ (50%υπ.-33%αρ.)/Νομικού

ΠΑΝΝΑΞΙΑΚΟΣ (Νίκος Κωστακόπουλος): Ριντ 10 (9/28 επ., 1 μπλοκ), Βεργίδου 1 (1 άσσος), Χατζηευστρατιάδου 6 (2/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Λιάγη 3 (2/12 επ., 1 μπλοκ), Τσομπανίδου 4 (2/4 επ., 2 μπλοκ), Φρανσιέλε 8 (7/21 επ., 1 μπλοκ, 46%υπ.-27%αρ.), Κακουράτου –λ (29%υπ.-18%αρ.)/ Λάβδα