Οι «ερυθρόλευκη» μπήκανε με το δεξί στην φετινή χρονιά και νίκησαν εύκολα τον ΟΦΗ με 3-0 έχοντας πρωταγωνιστές τους Πετρέα και Γκέργκι...

Νικηφόρα ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις για τη νέα σεζόν η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε με 3-0 σετ (25-18, 25-18, 25-17) του ΟΦΗ στο Κλειστό Γυμναστήριο Ρέντη «Μ. Μερκούρη» στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του προκριματικού ομίλου του League Cup.  Oι Πειραιώτες που αγωνίστηκαν χωρίς τον Έμι Τερβαπόρτι, είχαν σε πολύ καλή ημέρα τον Μίχαλ Φίνγκερ ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους και το εντυπωσιακό 80% στην επίθεση με 16/20, ενώ δεύτερος σκόρερ ήταν ο Γιώργος Πετρέας με 13 πόντους που προήλθαν από 6 μπλοκ και 7/9 επιθέσεις. Με διψήφιο αριθμό πόντων ακολούθησε ο Ρόλαντ Γκέργκι που σημείωσε 11. Ο Ολυμπιακός έφτασε εύκολα στην τελική επικράτηση και κοιτάζει το παιχνίδι της Κυριακής(27/10) στις 16:00 με τον Φοίνικα Σύρου στο Ρέντη, με σκοπό να σφραγίσει και τυπικά την πρόκριση στους διπλούς ημιτελικούς.

Εύκολα το προβάδισμα ο Θρύλος

Ολυμπιακός: Τιμωρήθηκε με μία αγωνιστική

Στο ξεκίνημα του 1ου σετ οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, μέχρι το 10-10, με τον Ολυμπιακό να ανεβάζει στροφές στο σημείο αυτό και να ανακτά το προβάδισμα το οποίο διατήρησε μέχρι το φινάλε του σετ. Με επίθεση του Φίνγκερ η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στο +3 με το 13-10 για να ακολουθήσει το 18-11. Οι Πειραιώτες είχαν κυριαρχήσει και έφτασαν με ευκολία μέχρι το 21-14 και το 23-15, όταν δέχθηκαν ένα μικρό σερί, χάρη στο οποίο μείωσε ο ΟΦΗ σε 23-18. Το σερί αυτό σταμάτησε μετά από επίθεση σε πρώτο χρόνο του Παπαλεξίου (24-18) και στη συνέχεια ο εξαιρετικός Φίνγκερ, με μπλοκ έγραψε το 25-18 που χάρισε το πρώτο σετ στον Ολυμπιακό.

Στον ίδιο ρυθμό και 2-0!

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε στο 2ο σετ, ο Ολυμπιακός φτάνοντας γρήγορα στο 5-1 και στο 6-2.  Στην εξέλιξη του σετ, οι Πειραιώτες  διατήρησαν τον  έλεγχο  και τη διαφορά του +5 για το 15-10, με τον ΟΦΗ να προσπαθεί να πλησιάσει και να μειώνει σε 16-14 και σε 17-15 με τον Ρουμελιωτάκη στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με δυο σερί πόντους και τον Γκέργκι να πετυχαίνει πάνω στο φιλέ το 19-15. Ο ίδιος παίκτης με κερδισμένο μπλοκ άουτ έγραψε το 20-15 για να διευρύνει στο 3-0 το «ερυθρόλευκο» σερί και να αυξήσει στους πέντε πόντους τη διαφορά. Ακολούθησε νέα επίθεση του Φίνγκερ για το 21-16 και το 23-17 με τον Πετρέα πάνω στο φιλέ ο οποίος τελείωσε και το σετ, ξανά με 25-18 για το 2-0!

Δια… περιπάτου στην τελική επικράτηση

Ανάλογη ήταν η εικόνα και στο 3ο σετ, με το Θρύλο να έχει τον απόλυτο έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του. Ο Γκέργκι με δυο άσσους έγραψε το 6-3 και το 8-3 και στη συνέχεια ο Πετρέας με πρώτο χρόνο το 16-9. Οι Πειραιώτες διαχειρίστηκαν υποδειγματικά το υπέρ τους προβάδισμα φτάνοντας με άνεση στο 25-17 και την τελική επικράτηση με 3-0 σετ.

Τα σετ: 3-0 σε 1.13 25-18 (25’), 25-18 (25’), 25-17 (23’)

1ο σετ: 7-8, 16-11, 21-14, 25-18

2ο σετ: 8-4, 16-12, 21-16, 25-18

3ο σετ:  8-3, 16-9, 21-13,  25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ) : Παπαλεξίου 4 (4/6 επ.), Στιβαχτής 1 (1 άσσος), Φίνγκερ 17 (16/20 επ., 1 μπλοκ), Πετρέας 13 (7/9 επ., 6 μπλοκ), Χουσάι 4 (3/9 επ., 1 μπλοκ, 60%υπ.-30%αρ.), Γκέργκι 11 (7/12 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ, 56%υπ.-28%αρ.), Κοκκινάκης –λ (78%υπ.-56%αρ.)/ Βουλκίδης 1 (1/1 επ.), Κουμεντάκης 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ριζόπουλος (67%υπ.-67%αρ.)

ΟΦΗ (Ζλατιλίδης): Ρουμελιωτάκης 9 (7/14 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 54%υπ.-35%αρ.), Στοροζίλοφ 3 (2/4 επ., 1 μπλοκ), Τσέλιος 3 (3/7 επ.), Ουρτάδο 11 (11/33 επ., 67%υπ.-33%αρ.), Καραμπαλί 3 (1/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κιούλαφιτς, Γκαράς –λ (75%υπ.-58%αρ.)/ Σαρικεϊσογλου 7 (6/19 επ., 1 μπλοκ, 44%υπ.-12%αρ), Καρατζάς 2 (2 μπλοκ), Τεφτσής, Κομιτούδης, Κοσκινάς,