Την έβδομη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γκουανκζού κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα στο πόλο ανδρών

Την έβδομη θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Γκουανκζού κατέκτησε η Εθνική μας ομάδα στο πόλο ανδρών, επικρατώντας της Γερμανίας με 11-6 το Σάββατο (27/7).

Πλέον, στο αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα σκέφτονται το μεγάλο στόχο της πρόκρισης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Τόκιο, την οποία μπορούν να εξασφαλίσουν μέσω του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος της Ουγγαρίας (12-26/1) ή μέσω του Προολυμπιακού τουρνουά της Ιταλίας (15-22/3).

Παναθηναϊκός – Ολυμπιακός (68-65): Ήττα στο φινάλε σε ματς… θρίλερ για τις «ερυθρόλευκες»

Στα του αγώνα το ματς με την Γερμανία στο πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο (4-4), ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο η Ελλάδα κυριάρχησε, παίζοντας εξαιρετική άμυνα και σκοράροντας συνεχώς μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Τα οκτάλεπτα: 2-1, 2-3, 0-2, 2-5

Γερμανία: Σένκελ, Ράιμπελ, Φαν Ντερ Μπος, Ρεάλ Γ. 1, Πρόις, Γιουνγκλιγκ, Στρέλεζκι 1, Γκίλεν, Σταμ 2, Τσουκ, Ρέστοβιτς 1, Αίντνερ 1, Γκοτζ.

ΕΛΛΑΔΑ: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς, Σκουμπάκης, Παπαναστασίου 1, Φουντούλης 1, Καπότσης 2, Δερβίσης 3, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Μουρίκης, Κολόμβος, Γούνας 2, Βλαχόπουλος, Γαλανίδης.