Η Εθνική "δάγκωνε" στην άμυνα, έβαλε 10 τρίποντα και νίκησε τη Βενεζουέλα με 74-51 στον τελικό του τουρνουά Atlas. Παρότι αγωνίστηκε δίχως τον Γιαννη, ήταν άνετη και ωραία στο τελευταίο φιλικό πριν από το Παγκόσμιο και έδειξε ακόμα καλύτερο πρόσωπο σε σχέση με τα προηγούμενα ματς προετοιμασίας.

Παίζοντας εξαιρετική άμυνα, η Εθνική Ανδρών επιβλήθηκε με 74-51 της Βενεζουέλας στον τελικό του τουρνουά “Atlas” και κατέκτησε την πρώτη θέση, στο τελευταίο φιλικό της Ελλάδας στο πλαίσιο της προετοιμασίας της για το Παγκόσμιο Κύπελλο της Κίνας (31/8-15/9).

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο δεν αγωνίστηκε λόγω ερεθισμού στο γόνατο, οι Κώστας Παπανικολάου (ενοχλήσεις στο γόνατο) και ο Θανάση Αντετοκούνμπο (διάταση στην ποδοκνημική), Αντώνης Κόνιαρης (φαρυγγίτιδα) αγωνίστηκαν… όσο χρειαζόταν και η Ελλάδα ολοκλήρωσε την προετοιμασίας της μετρώντας 7 νίκες σε 8 φιλικά παιχνίδια και την ψυχολογία σε καλά επίπεδα.

Μώραλης:«Είναι προφανές ότι πρόκειται για σενάριο επιστημονικής φαντασίας»

Η Βενεζουέλα ξεκίνησε λίγο καλύτερα το παιχνίδι παίρνοντας διαφορά 4 πόντων (8-4 και 11-7). Η Ελλάδα πάντως απάντησε άμεσα και το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο μέχρι το φινάλε της πρώτης περιόδου, που βρήκε την Εθνική μας να προηγείται με βραχεία κεφαλή (19-20).

Στην δεύτερη περίοδο η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου ανέβασε ταχύτητα. Με όπλο την άμυνά της, κατάφερε σταδιακά να εγκλωβίσει την Βενεζουέλα, καταφέρνοντας χάρη σε ένα σερί 11-0 να κάνει το σκορ 23-36, με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να είναι 25-36.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε για την Εθνική όπως τελείωσε το πρώτο. Με το πόδι στο γκάζι, κάτι που την βοήθησε να ανεβάσει την διαφορά στους 16 πόντους (32-48) χάρη σε ένα κρεσέντο του Καλάθη. Η Βενεζουέλα προσπάθησε να μειώσει την διαφορά και την κατέβασε στους 13 πόντους (39-52), ωστόσο στο τέλος της τρίτης περιόδου το σκορ ήταν 39-57.

Η τέταρτη περίοδος εξελίχθηκε πολύ γρήγορα σε τυπική διαδικασία. Ο λόγος ήταν ένα γρήγορο 7-0 της Ελλάδας, που έκανε το σκορ 39-64, με τις δύο ομάδες έκτοτε απλώς να περιμένουν να τελειώσει ο αγώνας, κάνοντας τα… απαραίτητα.

Η ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ:  Γέμισε ξανά το κλειστό της Σουτσόου, που ήταν πιο ήσυχο σε σχέση με τις προηγούμενες ημέρες, αλλά γενικά χειροκρότησε κάθε όμορφη φάση από το σαραντάλεπτο των δύο ομάδων.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-20, 25-36, 39-57, 51-74

ΒΕΝΕΖΟΥΕΛΑ (Ντούρο): Μιγιάρες, Ζαμορα 14 (4), Τσούριο 2, Μπέλχεμι 6, Ρουίζ, Γκιγιέντ 6 (2), Λιούις 3 (1), Πέρεζ 5 (1), Ασάνιο, Καρέρα 2, Κολμενάρες 11 (1)

ΕΛΛΑΔΑ (Σκουρτοπουλος): Καλάθης 11 (1), Μάντζαρης 11 (3), Λαρεντζάκης 4 (1), Κόνιαρης 8 (2), Παπαπέτρου 6, Παπανικολάου 2, Πρίντεζης 2, Βασιλόπουλος 3 (1), Αντετοκούνμπο 5 (1), Μπουρούσης 12 (1), Παπαγιάννης 10