Οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 14-4 του Εθνικού στο Παπαστράτειο, ως τυπικά φιλοξενούμενοι, για τη 14η αγωνιστική της Α1 και «έκλεισαν» με νίκη την Α’ φάση.

Τη νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα διεύρυνε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού, μετά την πρόκριση στη φάση των «8» του Κυπέλλου.

Οι νταμπλούχοι Ελλάδας επικράτησαν με 14-4 του Εθνικού στο Παπαστράτειο, ως τυπικά φιλοξενούμενοι, για τη 14η αγωνιστική της Α1 και «έκλεισαν» με νίκη την Α’ φάση. Ο Θρύλος παρουσίασε δύο πρόσωπα στο ματς, αφού στο πρώτο ημίχρονο έκανε αρκετά λάθη και δέχθηκε τέσσερα γκολ (4-3) από τον Εθνικό, όμως στο δεύτερο «έτρεξε» σερί 11-0 και «καθάρισε» ένα ακόμη θετικό αποτέλεσμα στο πρωτάθλημα.

Ζωντανά η «μάχη» του Θρύλου με τον Μίλωνα για την πρόκριση στους τελικούς της Volley League!

Κόντρα στον Εθνικό, οι «ερυθρόλευκοι» είχαν τρεις πρώτους σκόρερ και συγκεκριμένα, τους Φιλίποβιτς, Φουντούλη και Χρυσοσπάθη, με τρία τέρματα. Οι Πειραιώτες στρέφουν, πλέον, την προσοχή τους στην Ευρώπη και στο πολύ κρίσιμο ματς με την Μπρέσια στο Παπαστράτειο, την Τρίτη (8/2) στις 19:15, για την 9η αγωνιστική της φάσης των ομίλων του Champions League.

Ο αγώνας…

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε νωθρά στο ματς και στάθηκε άτυχος στο πρώτο οκτάλεπτο, αφού παρότι δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, δεν «βρήκε» δίχτυα κόντρα στον Εθνικό. Μάλιστα, οι νταμπλούχοι Ελλάδας αστόχησαν και σε πέναλτι, στο 6:30, με τον Φιλίποβιτς, ενώ δέχθηκαν γκολ στο 4:22, «κλείνοντας» την πρώτη περίοδο με 1-0 πίσω από τη γηπεδούχο ομάδα. Με τέρμα του Χρυσοσπάθη από την περιφέρεια (7:12) «μπήκε» ο Θρύλος στο δεύτερο οκτάλεπτο και ισοφάρισε σε 1-1 τους γηπεδούχους, ενώ στη συνέχεια, με γκολ του Γραμματικού (3:35), έφερε ξανά το ματς στα ίσια (2-2). Οι «ερυθρόλευκοι» βρέθηκαν και πάλι πίσω από τον Εθνικό, με 3-2 (3:10), όμως έφτασαν ξανά στην ισοφάριση (3-3), με τον Γραμματικό στην κόντρα (2:18). Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες δέχθηκαν νέο τέρμα από τους γηπεδούχους, για το 4-3 (1:48), σκορ με το οποίο ολοκλήρωσαν το πρώτο ημίχρονο.

Στο τρίτο οκτάλεπτο, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου ανέβασε… στροφές και «μεταμορφώθηκε», αφού με 4-0 σερί και τέρματα των Φιλίποβιτς (6:21, 5:22), Γκίλλα (5:55) και Χρυσοσπάθη (4:06), ξέφυγε με +3 (4-7) από τον Εθνικό και έτσι, πήγε με προβάδισμα στην τέταρτη περίοδο. Στο τελευταίο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός πάτησε ακόμη περισσότερο το «γκάζι» και με γκολ των Δερβίση (7:15, 5:55), Φουντούλη (6:25, 5:08, 1:58), Φιλίποβιτς (5:52) και Χρυσοσπάθη (3:27), «εκτόξευσε» τη διαφορά στο +10 (4-14) και πανηγύρισε τη νίκη επί του Εθνικού στον Πειραιά…

Τα οκτάλεπτα: 1-0, 3-3, 0-4, 0-7

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Κοχείλας (κόντρα, 4:22)

2ο οκτάλεπτο: 1-1 Χρυσοσπάθης (περιφέρεια, 7:12), 2-1 Βιτέλλας (π/π., 6:22), 2-2 Γραμματικός (περιφέρεια, 3:35), 3-2 Μπεριστιάνος (κόντρα, 3:10), 3-3 Γραμματικός (κόντρα, 2:18), 4-3 Βιτέλλας (περιφέρεια, 1:48)

3ο οκτάλεπτο: 4-4 Φιλίποβιτς (6:21, περιφέρεια), 4-5 Γκίλλας (δύο μέτρα, 5:55), 4-6 Φιλίποβιτς (κόντρα, 5:22), 4-7 Χρυσοσπάθης (κόντρα, 4:06)

4ο οκτάλεπτο: 4-8 Δερβίσης (7:15, περιφέρεια), 4-9 Δερβίσης (κόντρα, 6:56), 4-10 Φουντούλης (κόντρα, 6:25), 4-11 Φιλίποβιτς (δύο μέτρα, 5:52), 4-12 Φουντούλης (περιφέρεια, 5:08), 4-13 Χρυσοσπάθης (περιφέρεια, 3:27), 4-14 Φουντούλης (περιφέρεια, 1:58)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γραμματικός 2, Γκίλλας 1, Γενηδουνιάς, Φουντούλης 3, Γούβης, Δερβίσης 2, Μπούσλιε, Μουρίκης, Κολόμβος, Χρυσοσπάθης 3, Φιλίποβιτς 3, Σύρμας, Μαθιόπουλος

Εθνικός (Φάνης Κουντουδιός): Γρηγοριάδης, Μανδαλιός, Κατσαγούνος, Γκάτσος, Βαλλιανάτος, Παπαλουκάς, Παπαδόγκονας, Βιτέλλας 2, Δερμιτζάκης, Μπεριστιάνος 1, Ζωγράφος, Ιωάννου, Δασόπουλος, Κοχείλας 1, Καραμπάτης