Η εθνική ομάδα πόλο ανδρών ηττήθηκε από το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα της Κροατίας με 13-8 και αποκλείστηκε από τη φάση των 8.

Η εθνική ομάδα πόλο ανδρών είδε το ταξίδι της στο ευρωπαϊκό πρωτάθλημα του Ζάγκρεμπ να τελειώνει στη φάση των 8 όπου ηττήθηκε πριν από λίγη ώρα από τη διοργανώτρια Κροατία με σκορ 13-8 χωρίς να καταφέρει να καταβάλει ιδιαίτερη αντίσταση στους γηπεδούχους.

Η Ελλάδα δε κατάφερε να πιάσει υψηλά στάνταρ απόδοσης και ειδικά τα συνολικά δύο γκολ που πέτυχε στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο την καταδίκασαν στο να χάσει τον αγώνα και της στέρησε τη δυνατότητα να λάβει μια καλύτερη θέση στο τουρνουά.

Η Ferrari αλλάζει ονομασία – ιστορική συνεργασία με HP!

Οι δύο ομάδες αντάλλαζαν τη πρωτοκαθεδρία στο σκορ στα πρώτα λεπτά  του αγώνα με την Ελλάδα να προηγείται με 3-4, τη Κροατία να το ανατρέπει σε 5-4 και τη χώρα μας να παίρνει κεφάλι εκ νέου με 5-6, όμως κάπου εκεί ξέμεινε από δυνάμεις και είδε τους Κροάτες να ανεβάζουν τη διαφορά στο 9-6 και ουσιαστικά να τελειώνουν την υπόθεση πρόκριση όταν σκόραρε ακόμη τέσσερα αναπάντητα τέρματα 3:30′ πριν τη λήξη.

Τα Οκτάλεπτα: 3-3, 2-3, 4-0, 4-2.

Κροατία (Ίβιτσα Τούτσακ): Μπίγιατς, Μπούριτς 1, Φάτοβιτς 3, Λόντσαρ 2, Μπιλιάκα, Μπούκιτς, Βουκίσεβιτς 2, Ζουβέλα, Μάρινιτς Κράγκιτς 4, Βρλιτς, Μπούτιτς, Χάρκοβ 1, Πόπαντιτς.

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 1, Σκουμπάκης, Γκιουβέτσης, Φουντούλης 1, Παπαναστασίου 2, Καλογερόπουλος 1, Αργυρόπουλος – Κανακάκης 2, Αλαφραγκάκης, Κάκαρης 1, Νικολαΐδης, Βλαχόπουλος, Τζωρτζάτος.