Με όπλο την εξαιρετική του άμυνα ο Ολυμπιακός θριάμβευσε της Βουλιαγμένης στον Λαιμό με 8-3 και βάζει πλώρη για το νταμπλ!

Ο Ολυμπιακός πραγματοποιώντας μια ακόμα εξαιρετική εμφάνιση με εκπληκτική άμυνα και σωστές επιλογές στην επίθεση, επικράτησε της Βουλιαγμένης και στην έδρα της με 8-3. Οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν το 2-0 στη σειρά των τελικών του πρωταθλήματος και χρειάζονται ακόμα μια νίκη, το Σάββατο (26/5) στις 17:30 (ΕΡΤ3), μπροστά στον κόσμο τους, για να πανηγυρίσουν το 32ο συνολικά πρωτάθλημα τους.

Το σκορ στο κολυμβητήριο του Λαιμού άνοιξε πολύ γρήγορα, για τον Ολυμπιακό, με τον Κώστα Μουρίκη, να κάνει το 1-0 από τη θέση του φουνταριστού. Στη συνέχει οι αποτελεσματικές άμυνες κράτησαν τις δυο ομάδες χωρίς σκορ για έξι αγωνιστικά λεπτά. Ο Γιόσιπ Πάβιτς, σε εξαιρετική κατάσταση, για έναν ακόμα αγώνα, σταμάτησε επίθεση της Βουλιαγμένης στον παίκτη παραπάνω για να ακολουθήσουν δυο γκολ για τον Ολυμπιακό με τον Ομπραντοβιτς, στον παίκτη παραπάνω και τον Δερβίση στην κόντρα για το 3-0, με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο οκτάλεπτο.

Live Streaming για την Α1 Ανδρών, ΝΟ Βουλιαγμένης – Ολυμπιακός

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου, οι άμυνες ήταν αυτές που είχαν και πάλι τον πρωταγωνιστικό ρόλο. Ο Πάβιτς, τέσσερα λεπτά πριν τη λήξη του ημιχρόνου, σταμάτησε τον Σαρτζετάκη, που ήταν μόνος απέναντι του, σε κόντρα των γηπεδούχων, σε μια από τις καλύτερες φάσεις της αναμέτρησης. Καμία από τις δυο ομάδες δεν βρήκε τρόπο να σκοράρει και το 3-0 έμεινε μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου.

Οι «ερυθρόλευκοι» κράτησαν τους γηπεδούχους χωρίς γκολ για περισσότερο από δεκαέξι λεπτά. Ο Αφρουδάκης μείωσε σε 3-1, ωστόσο οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου απάντησαν πολύ γρήγορα και με τους Γούνα και Ομπράντοβιτς ανέβασαν τη διαφορά στα τέσσερα τέρματα (5-1 στο 2:13). Το τρίτο οκτάλεπτο ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 3-5.

Με εντυπωσιακό γύρισμα στα δυο μέτρα, ο Κωνσταντίνος Γενηδουνιάς έκανε το 6-3 για τον Ολυμπιακό με την έναρξη της τελευταίας περιόδου και με το δεύτερο προσωπικό γκολ του Αλέξανδρου Γούνα, που εκμεταλλεύτηκε τον παίκτη παραπάνω, η διαφορά επανήλθε στα τέσσερα τέρματα για τον Θρύλο. Οι «ερυθρόλευκοι», διεύρυναν ακόμα περισσότερο το προβάδισμα τους με τον Γενηδουνιά να σκοράρει για το 8-3. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα, το σκηνικό δεν άλλαξε και με το τελικό 8-3 ο Ολυμπιακός πήρε τη δεύτερη νίκη του στην σειρά των τελικών του πρωταθλήματος και βρίσκεται μόλις μια μακριά από την κατάκτηση του 32ου τίτλου της ιστορίας του. Ομπράντοβιτς, Γούνας και Γενηδουνιλας πέτυχαν από δυο τέρματα για τον Ολυμπιακό.

Τα οκτάλεπτα: 0-3, 0-0, 3-2, 0-3

1ο οκτάλεπτο: 0-1 Μουρίκης (φουνταριστός, 7:32), 0-2 Ομπράντοβιτς (π/π, 1:22), 0-3 Δερβίσης (κόντρα, 00:46).

2ο οκτάλεπτο:

3ο οκτάλεπτο: 1-3 Αφρουδάκης (περιφέρεια, 7:21), 1-4 Γούνας (πέναλτι, 3:59), 1-5 Ομπράντοβιτς (περιφέρεια, 2:13), 2-5 Γκιουβέτσης (π/π, 1:16), 3-5 Καπετανάκης (π/π, 00:11).

4ο οκτάλεπτο: 3-6 Γενηδουνιάς (φουνταριστός, 6:53), 3-7 Γούνας (π/π, 5:32), 3-8 Γενηδουνιάς (κόντρα, 4:02).

Βουλιαγμένη (Κώστας Λούδης): Ζερβεδάς, Κοπελιάδης, Σαρτζετάκης, Βάσιτς, Χρυσοσπάθης, Γούβης, Αφρουδάκης 1, Καπετανάκης 1, Ποντικέας, Καπότσης, Γκιουβέτσης 1, Σολανάκης, Κουρουβάνης Δ., Κουρουβάνης Ν., Ξανθόπουλος.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης, Δελακάς, Γενηδουνιάς 2, Φουντούλης, Νικολαϊδης, Δερβίσης 1, Χαλυβόπουλος, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος, Πρέκας, Γαβαλάς.