Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε σήμερα (04/04, 20:00) τον Ερυθρό Αστέρα με το τελικό σκορ του αγώνα να είναι - υπέρ των .

Με τον Μόουζες Ράιτ να έχει ηγετικό ρόλο και να είναι καθοριστικός στο τέλος, ο Ολυμπιακός κατάφερε να κερδίσει με 89-86 τον Ερυθρό Αστέρα στο Βελιγράδι και να εξασφαλίσει μια θέση στη πρώτη εξάδα της κατάταξης! Εκτός από την εξαιρετική του εμφάνιση στο σκοράρισμα με 20 πόντους, ο Αμερικανός πέτυχε ένα σημαντικό τρίποντο που έδωσε το +3 (84-87) στα 24,8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, αποδεικνύοντας την αξία του. Ωστόσο, ένα άσχημο γεγονός για τους παίκτες του συλλόγου του Πειραιά ήταν η αδυναμία τους στα αμυντικά ριμπάουντ, καθώς οι Σέρβοι πήραν 16 επιθετικά. Καλές εμφανίσεις πραγματοποίησαν επίσης οι Κώστας Παπανικολάου και Τόμας Γουόκαπ με 12 πόντους ο καθένας, ενώ ο Νάιτζελ Γουίλιαμς-Γκος είχε 10 πόντους και 6 ασίστ. Στο σύνολο, ο Θρύλος βρίσκεται στο 21-12, ενώ οι ερυθρόλευκοι του Βελιγραδίου υποχώρησαν στο 11-22, έχοντας ήδη αποκλειστεί εδώ και καιρό.

Με την παρουσία των Φαλ, Πίτερς, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ, ο δαφνοστεφανωμένος έφηβος ξεκίνησε το ματς. Οι Πειραιώτες ήταν συγκεντρωμένοι και στις δύο πλευρές του γηπέδου κατά τα πρώτα πέντε λεπτά, καταφέρνοντας να προηγηθούν με +9 (3-12). Στη συνέχεια, όμως, έχασαν τα αμυντικά ριμπάουντ και έκαναν λάθη, επιτρέποντας στους Σέρβους να επιστρέψουν στο ματς με σερί 8-0 και να πλησιάσουν στον πόντο (11-12), στο 7’. Η ομάδα των φιλοξενούμενων αντέδρασε με καλή άμυνα και με τον Πίτερς να ηγείται επιθετικά, πέτυχε να αυξήσει τη διαφορά σε +10 (11-21), στο 9’. Ένα τρίποντο από τον Τεόντοσιτς μείωσε προσωρινά τη διαφορά, ενώ το buzzer beater του Γουίλιαμς-Γκος διαμόρφωσε το 14-23 υπέρ της ομάδας του λιμανιού στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Α1 γυναικών: Ολυμπιακός-Παναθηναϊκός live streaming

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι ερυθρόλευκοι από την Ελλάδα ξεκίνησαν νωθρά, επιτρέποντας στον Ερυθρό Αστέρα να μειώσει τη διαφορά στους 4 (21-25) στα πρώτα τρία λεπτά. Οι Πειραιώτες αντέδρασαν με άμυνες και καλάθια, διατηρώντας το προβάδισμα σε +9 (21-30), το οποίο αύξησαν με τον Ράιτ (24-35) έως το 15’. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πήραν επιθετικά ριμπάουντ και, με τους Χάνγκα και Μπολομπόι, πλησίασαν στο σκορ (36-38) στο 18’. Με τους Σίκμα και ΜακΚίσικ, οι φιλοξενούμενοι αύξησαν τη διαφορά σε +6 (36-42), αλλά ο Ολυμπιακός, παρά τον καλό του ρυθμό στα τρίποντα (4/5 από εκείνο το σημείο), είδε τη διαφορά να μειώνεται στο τέλος του ημιχρόνου (39-42).

Στο δεύτερο μέρος, ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά, καταφέρνοντας να αυξήσει τη διαφορά σε +9 (41-50) στα πρώτα δύο λεπτά. Ωστόσο, η αδυναμία τους στα αμυντικά ριμπάουντ επέτρεψε στους Σέρβους να ισοφαρίσουν (52-52) στο 25’. Τα τρίποντα των Γουίλιαμς-Γκος, Παπανικολάου και Μήτρου-Λονγκ διατήρησαν το προβάδισμα του δαφνοστεφανωμένου έφηβου (58-61) έως το 28’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο, ο Μπολομπόι ισοφάρισε για τους γηπεδούχους (61-61), ενώ ο Τεόντοσιτς έφερε την ομάδα του μπροστά (64-63) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός άρχισε με σερί 4-0 για να πάει μπροστά με +3 (64-67). Ο Μπολομπόι αντέδρασε για τους ερυθρόλευκους του Βελιγραδίου, αλλά ο Ράιτ έδωσε την απάντηση με καλάθι και οδήγησε τους Πειραιώτες σε διαφορά +6 (69-75) στο 35’. Ο Μπολομπόι κράτησε τους γηπεδούχους μέσα στο ματς, αλλά ο Παπανικολάου απάντησε για το +6 (75-81) στο 37’. Στα επόμενα λεπτά, το παιχνίδι πήγε πολύ στις βολές, με τους δύο συλλόγους να ανταλλάσουν «χτυπήματα» και τους φιλοξενούμενους να διατηρούν το προβάδισμα (77-82) μέχρι το 38’. Στη συνέχεια, οι παίκτες του Μπαρτζώκα έχασαν ένα κρίσιμο ριμπάουντ και το τρίποντο του Γκιεντράιτις μείωσε τη διαφορά σε έναν πόντο (81-82) στα 1:31’’. Ο Ράιτ έδωσε ανάσα, αλλά το τρίποντο του Χάνγκα έφερε νέα ισοπαλία (84-84) στα 47’’. Η απάντηση του Ολυμπιακού ήταν ένα τρίποντο του Ράιτ (84-87) στα 24,8’’. Ο Γκιεντράιτις βρήκε μόνο αέρα στο τρίποντο που επιχείρησε, με τον Μήτρου-Λονγκ να αστοχεί στις βολές (0/2) στα 14’’ και τον Μπολομπόι να μειώνει στον πόντο (86-87). Στα 3’’ ο Γουόκαπ ευστόχησε και στις δύο βολές και ο Ολυμπιακός κατάφερε να κερδίσει με 86-89.

Οι διαιτητές του παιχνιδιού: Περούγκα, Βίλιους, Περάντι

Τα σκορ των δεκαλέπτων: 14-23, 39-42, 64-63, 86-89

Τα ατομικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα (Σφαιρόπουλος): Τεοντόσιτς 6 (2/6 τρίποντα, 8 ασίστ, 2 λάθη), Χάνγκα 19 (1/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Νταβιντόβατς 1, Μίτροβιτς 8 (3/4 δίποντα, 2/2 βολές, 3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 λάθη), Λάζιτς, Μπόλομποϊ 19 (8/10 δίποντα, 3/3 βολές, 12 ριμπάουντ, 2 μπλοκ), Ίλιτς, Νέντοβιτς 15 (2/8 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 λάθη), Γκιεντράιτις 16 (6/10 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 1/1 βολή, 7 ριμπάουντ), Γκιλέσπι, Ντος Σάντος 2

Τα ατομικά στατιστικά του Ολυμπιακού (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 12 (2/6 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Γουίλιαμς-Γκος 10 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα, 3 λάθη), Ράιτ 20 (5/6 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 7/10 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Κάναν 3 (1), Λαρεντζάκης 2, Μήτρου-Λονγκ 5 (1), Φαλ 4 (2/4 δίποντα, 5 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Παπανικολάου 12 (1/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Μπραζντέικις 3 (1), Πίτερς 9 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 2/3 βολές, 3 ριμπάουντ), Σίκμα 2, ΜακΚίσικ 7 (1)

Τα ομαδικά στατιστικά του Ερυθρού Αστέρα: 21/40 δίποντα, 11/25 τρίποντα, 11/14 βολές, 38 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 16 επιθετικά), 22 ασίστ, 4 κλεψίματα, 2 μπλοκ, 14 λάθη, 24 φάουλ

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/31 δίποντα, 13/29 τρίποντα, 14/22 βολές, 27 ριμπάουντ (18 αμυντικά – 9 επιθετικά), 27 ασίστ, 9 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 9 λάθη, 23 φάουλ