Τον ΑΟ Θήρας αντιμετώπισαν οι ερυθρόλευκες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς στον τελικό του Final Four του Κυπέλλου Ελλάδας που διεξήχθη στις Σέρρες, με τον Ολυμπιακό να κατακτά την 9η σερί κούπα με 3-1 σετ. Αναλυτικό ρεπορτάζ από τον Κωνσταντίνο Τούμπανο.

Ρεπορτάζ του Κωνσταντίνου Τούμπανου…

Ολυμπιακός Βόλεϊ: Ποιοι μένουν, ποιοι φεύγουν – Το χτίσιμο του Θρύλου!

Το πρώτο σετ ξεκίνησε με τις δύο ομάδες να είναι είναι άκρως ανταγωνιστικές και να μην αφήνει η μια την άλλη να ξεφύγει στο σκορ, μέχρι και το 6-6. Έκτοτε, οι ερυθρόλευκες πήραν προβάδισμα 3 πόντων με την Βλαχάκη με ωραίο πλασέ. Ο Ολυμπιακός με 2 συνεχόμενους πόντους της Έμοντς έκανε το 12-7. Οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς αύξησαν το προβάδισμα τους στο +6 (18-12) πάλι με την Έμοντς. Ο Ολυμπιακός συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, διατηρώντας παράλληλα και το προβάδισμα, το οποίο είχε χτίσει, με την ομάδα της Σαντορίνης να είναι ανήμπορη να αντιδράσει. Οι Πειραιώτισσες με πλασέ της Χουντ έκαναν το 23-15, που τις έφερε ακόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του πρώτου σετ. Με τον Ολυμπιακό να κάνει το 1-0 κατακτώντας το πρώτο σετ με 25-16, έπειτα από μπλοκ άουτ της Χουντ.

Το δεύτερο σετ ξεκίνησε με τις ερυθρόλευκες να παίρνουν το προβάδισμα με το καλημέρα, αφού προηγήθηκαν με 6-3 μετά από πάιπ της Έμοντς. Στη συνέχεια, η ομάδα της Σαντορίνης ευτύχησε να ισοφαρίσει, αλλά και να προηγηθεί με 7-8 από εκεί που βρίσκονταν πίσω στο σκορ με 7-5. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ, κάνοντας το 9-8 με πλασέ της Βλαχάκη. Η συνέχεια δεν ήταν και η καλύτερη για τον Ολυμπιακό, αφού ο ΑΟ Θήρας κατάφερε να πάρει ξανά προβάδισμα 2 πόντων (9-11). Οι ερυθρόλευκες ισοφάρισαν σε 13-13 με μόνο μπλοκ της Γιώτα, αλλά η Σαντορίνη ξέφυγε και πάλι με 2 πόντους και συγκεκριμένα με 13-15. Οι αθλήτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς προσπάθησαν να ανακτήσουν το προβάδισμα, μειώνοντας σε 16-17 με την Ζακχαίου, η οποία πήρε την θέση της Γιώτα, διότι η Ελληνίδα κεντρική τραυματίστηκε και αποχώρησε από τον αγωνιστικό χώρο για να τις παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Ο Ολυμπιακός, εν τέλει κατάφερε να πάρει ξανά τα ηνία του σετ με την Χουντ, η οποία κάρφωσε για το 20-18. Το προβάδισμα δεν κράτησε πολύ για τον Ολυμπιακό, ο όποιος βρέθηκε πίσω στο σκορ με 21-22. Η Λάουρα Έμοντς με καρφί έκανε το 23-22 για τον Ολυμπιακό που βρέθηκε και πάλι πίσω στο σκορ με 23-24. Δυστυχώς ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και έχασε το δεύτερο σετ με 23-25, με την Σαντορίνη να ισοφαρίζει σε 1-1 σετ.

Το τρίτο σετ άρχισε με τον Ολυμπιακό να μην έχει ακόμα συνέλθει από τον τραυματισμό της Κατερίνας Γιώτα, με αυτό να επιφέρει ως αποτέλεσμα τον επηρεασμό των αθλητριών του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς. Η Σαντορίνη προηγήθηκε με 3-5, αλλά ο Ολυμπιακός αντέδρασε και με έξι συνεχόμενους πόντους έκανε το 9-5 με μόνο μπλοκ της Ζακχαίου. Οι ερυθρόλευκες με επίθεση της Έμοντς έκαναν το 11-8, συνεχίζοντας παράλληλα να αυξάνουν το προβάδισμα πάλι με άσσο της Έμοντς για το 16-11. Η Μερτέκη μείωσε για τον ΑΟ Θήρας σε 19-16, αναγκάζοντας τον προπονητή του Ολυμπιακού, Μπράνκο Κοβάτσεβιτς, να καλέσει τάιμ άουτ. Το τάιμ άουτ φαίνεται πως έκανε καλό στον Ολυμπιακό, ο οποίος έφτασε στο 23-17 με την τρομερή Έμοντς, η οποία έκανε τα πάντα στο γήπεδο. Με τις ερυθρόλευκες να κατακτούν το τρίτο σετ με 25-19 και να κάνουν το δεύτερο από τα τρία βήματα για την κατάκτηση του 9ου σερί Κυπέλλου Ελλάδας.

Το τέταρτο σετ άρχισε με την ομάδα της Σαντορίνης να προηγείται με 4-5 μετά από καρφί της Πέπελιτς. Οι Πειραιώτισσες αντέδρασαν, ισοφαρίζοντας σε 8-8 με άσσο της Βλαχάκη, αναγκάζοντας έτσι τον προπονητή της Σαντορίνης να καλέσει τάιμ άουτ. Ο Ολυμπιακός, έπειτα από εκείνο το τάιμ άουτ ευτύχησε να προηγηθεί με 12-10 μετά από μπλοκ άουτ της Χουντ. Η ομάδα του Πειραιά συνέχισε ακάθεκτη, αυξάνοντας το προβάδισμά της σε 14-10 με την Ζακχαίου. Σε θέση οδηγού έβαλε τον Ολυμπιακό για την κατάκτηση του τροπαίου, η Λαμπρούση με δικό της άσσο για το 16-10. Σε πρώτο χρόνο η Ζακχαίου έκανε το 18-11 για τον Θρύλο, με την Λαμπρούση να κάνει το 22-14 στη συνέχεια. Τέλος, ο Ολυμπιακός κατέκτησε το τέταρτο σετ και παράλληλα το 9ο σερί Κύπελλο Ελλάδας με 25-17.

Τα σετ:  3-1,25-16 (23’), 23-25 (32’), 25-19 (25’)

1ο σετ: 8-6, 16-9, 21-14, 25-16

2ο σετ: 7-8, 14-16, 21-10, 23-25

3ο σετ: 8-5, 16-11, 21-16, 25-19

4ο σετ: 6-8, 16-10, 21-13, 25-17

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Βλαχάκη 7 (6/31 επ., 1 άσσος), Γιώτα 5 (4/5 επ., 1 μπλοκ), Έμοντς 21 (17/33 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 48% υπ.), Λαμπρούση 11 (6/10 επ., 3 άσσοι, 2 μπλοκ), Χουντ 22 (22/38 επ., 21% υπ.), Χριστοδούλου 7 (5/6 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Κονόμι (λ, 40% υπ.), Κοκκινάκη (λ), Ζακχαίου 5 (4/7 επ., 1 μπλοκ), Νομικού.

Α.Ο. ΘΗΡΑΣ (Γκάιτς): Εμμανουηλίδου 9 (7/16 επ., 2 μπλοκ), Καλανταρίδου 9 (5/17 επ., 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 50% υπ.), Μερτέκη 16 (13/48 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ, 24% υπ.), Πίλεπιτς 14 (12/36 επ., 2 μπλοκ), Φιλντ 4 (2/10 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκρμπατς / Αρτακιανού (λ, 45% υπ.), Καραφουλίδου (0/4 επ.), Ξανθοπούλου 1 (1 άσσος), Παναγιωτίδου.