Ο Αυτοκράτορας επικράτησε με 11-5 επί της Βουλιαγμένης στο Παπαστράτειο και βρίσκεται μία ανάσα από την κατάκτηση του 33ου πρωταθλήματος στην ιστορία. Το ρεπορτάζ από την Κλεοπάτρα Χριστοδούλου...

Ο Ολυμπιακός με όμορφο πόλο επικράτησε εύκολα με 11-5 της Βουλιαγμένης στο Παπαστράτειο έκανε το 2-0,  βρίσκεται μία νίκη μακριά από την κατάκτηση του 33ου πρωταθλήματος και καλείται να αποδείξει για μία ακόμη φορά ότι ο αυτοκράτορας του Ελληνικού αθλητισμού είναι ένας. Να σημειωθεί ότι ο τέταρτος τελικός είναι προγραμματισμένος την Δευτέρα 27/5 στις 19:00 στον Λαιμό.

Στο πρώτο οκτάλεπτο οι ¨ερυθρόλευκοι¨ με καταπληκτικό ρυθμό θα πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων, το 1-0 θα το κάνει ο Μυλωνάκης στην κόντρα, ο Γενηδουνιάς από τη θέση του φουνταριστού θα κάνει το 2-0 στον παίκτη παραπάνω και στην ακριβώς επόμενη φάση ο Σκουμπάκης θα κάνει το 3-0 σε σουτ από την περιφέρεια. Αργότερα η Βουλιαγμένη θα κερδίσει πέναλτι, ο Μπάσιτς θα ευστοχήσει και θα μειώσει το σκορ σε 3-1. Λίγα δευτερόλεπτα μετά η Βουλιαγμένη με τον Μπούχα θα κάνει το 3-2.  Ο Ολυμπιακός με καταπληκτικό σουτ από τα πέντε μέτρα από τον Ομπράντοβιτς θα κάνει το 4-2. Το πρώτο οκτάλεπτο θα τελειώσει με τον Μουρίκη να κάνει το 5-2 στον παίκτη παραπάνω.

Δυναμικό παρών του κόσμου στο «Μ. Μερκούρη» (vid)

Στο δεύτερο οκτάλεπτο Μετά από αρκετά λεπτά ο Ολυμπιακός θα σκοράρει με τον Μουρίκη από την θέση του φουνταριστού να κάνει το 6-2.

Στο τρίτο οκτάλεπτο Οι ¨ερυθρόλευκοι¨ θα αυξήσουν το προβάδισμα στα πέντε τέρματα με το γυριστό του Νικολαϊδη από το φουνταριστό να κάνει το 7-2. Λίγα λεπτά μετά οι ¨ερυθρόλευκοι¨ θα κάνουν το 8-2 με τον Αργυρόπουλο. Η Βουλιαγμένη μετά από αρκετά λεπτά θα μειώσει σε 8-3 με τον Σολανάκη στον παίκτη παραπάνω. Στην επόμενη φάση ο Ολυμπιακός θα σκοράρει με τον Αργυρόπουλο να κάνει το 9-3 σε σουτ από την περιφέρεια.

Στο τέταρτο οκτάλεπτο ο Ολυμπιακός θα κερδίσει πέναλτι, ο Γούνας θα ευστοχήσει και θα διευρύνει το σκορ σε 10-3. Λίγα λεπτά αργότερα η Βουλιαγμένη θα μειώσει σε 10-4 με τον Μπάσιτς στον παίκτη παραπάνω. Αργότερα ο Ολυμπιακός θα διευρύνει και πάλι το σκορ σε 11-4 με τον Δερβίση στον παίκτη παραπάνω. Το φινάλε του τέταρτου οκταλέπτου θα κλείσει με την Βουλιαγμένη να διαμορφώνει το τελικό 11-5 με τον Σολανάκη από τον φουνταριστό.

Τα οκτάλεπτα: 5-2, 1-0, 3-1, 2-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Μυλωνάκης (κόντρα, 7:02), 2-0 Γενηδουνιάς (π/π, 6:21), 3-0 Σκουμπάκης (περιφέρεια, 5:27), 3-1 Μπάγιτς (πέναλτι, 5:06), 3-2 Μπούχα (κόντρα, 4:08), 4-2 Όμπραντοβιτς (περιφέρεια, 2:09), 5-2 Μουρίκης (π/π, 0:33)

2ο οκτάλεπτο: 6-2 Μουρίκης (φουνταριστό, 3:23)

3ο οκτάλεπτο: 7-2 Νικολαϊδης (φουνταριστό, 5:12), 8-2 Αργυρόπουλος (φουνταριστό, 4:13), 8-3 Σολανάκης (π/π, 2:54), 9-3 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 2:10)

4ο οκτάλεπτο: 10-3 Γούνας (πέναλτι, 3:37), 10-4 Μπάσιτς (π/π, 2:57), 11-4 Δερβίσης (π/π, 1:07), 11-5 Σολανάκης (φουνταριστό, 0:39)